Poté co konci srpna překvapil Dopravní podnik města Brna (DPMB) Brňany tím, že ještě nemá nakoupené zásoby plynu na příští rok, přichází akciovka s další zprávou. Smlouvu uzavřela s firmou ČEZ ESCO, která bude dodávat plyn za ceny odvislé od denního trhu.
Roční spotřeba plynu v brněnském dopravním podniku je šedesát tisíc megawatthodin. Drtivou většinou spálí podnik v plynových autobusech, kterých má 160. Jde zhruba o polovinu celkového počtu autobusů. S přechodem na stlačený zemní plyn přišel dopravce před deseti lety, kdy byl provoz těchto ekologických vozidel znatelně levnější.
Trh se zemním plynem ale začal kolísat a letos se na ceně komodity podepsala také válka na Ukrajině. Podniku se navíc nikdo nepřihlásil do dvou výběrových řízení. Před dvěma týdny měl DPMB smlouvu také při prvním pokusu na burze. Na pražské energetické burze PXE uspěl až nyní. „Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít smlouvu s velkým a stabilním dodavatelem," řekla mluvčí dopravce Barbora Doležalová.
I když na letošek měl podnik cenu plynu zafixovanou, a to za sto eur za jednu megawatthodinu, o víkendech nasazoval jen nezbytně nutné množství plynových autobusů. Nebylo totiž jisté, zda vůbec bude plynu dostatek kvůli omezování dodávek z Ruska. Právě kvůli tomu přes léto cena plynu dramaticky rostla. Během podzimu se evropským státům podařilo zajistit náhradní zdroje za ruský plyn, díky čemuž cena od konce srpna trvale klesá.
Úterý, 30. srpna 2022, 11:00
Brněnský dopravní podnik zatím nemá na příští rok zajištěnou dodávku elektřiny ani plynu. Vedení podniku zvažuje, že by elektřinu mohl koupit třeba jen na první čtvrtletí, protože by později mohla být levnější. Dodavatele elektřiny podnik má, do...
Aktuálně stojí jedna megawatthodina na burze podle webu Kurzy.cz 128,66 eur. Plyn je tedy stále dražší, než byl na začátku roku před ruskou agresí, ale již ne tak dramaticky. Pro dopravní podniky také platí vládní opatření, které zastropovalo jednu megawatthodinu plynu na třech tisících korunách. Například podle hlavního ekonoma skupiny ČEZ Pavla Řežábka se do očekávat, že po odklonu do ruského plynu se začnou otevírat nové zdroje a díky tomu by se cena mohla ustálit na částce sto eur za megawatthodinu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.