V Mariánském údolí na okraji Brna se v sobotu sešli dobrovolníci s pracovníky Lesů ČR na Dni za obnovu lesa. Rostliny vysadili na několika hektarech, kde zůstala holina po kůrovcové kalamitě umocněné několika suchými roky. Do práce se dal i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který uvedl, že se sázejí lesy, které lépe odolají klimatické změně.
Den za obnovu lesa, který se poprvé uskutečnil v roce 2019, se konal v každém z krajů Česka a zapojily se do něj stovky dobrovolníků. Loni se podařilo zalesnit padesát tisíc hektarů, přičemž zhruba pětina připadla na přirozenou obnovu. V celorepublikovém měřítku se na holinách vysazují zhruba dvě třetiny listnatých stromů a třetina jehličnanů.
V Brně, kde se včera sázely sazenice o výšce zhruba třiceti centimetrů, bude za tři roky les vysoký 1,5 metru. „Přirozeně není v silách lesníka všude stavět oplocenky, ale všechnu novou výsadu je třeba chránit. Takže kde není oplocenka, se sazenice chrání nátěrem," řekl k akci Jiří Groda, který vede Lesy ČR. I tak nepřežije průměrně třetina nové výsadby, velikost ztrát se odvíjí od počasí v daném roce. „Když se sází na jaře v dubnu a v květnu a poté je sucho, ztráty jsou vyšší," dodal.
Lípy vysazuje na Dni za obnovu lesa 2022 v Mariánském údolí u Brna i ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Společně s pověřeným GŘ Jiřím Grodou předvedli týmovou práci. @ZNekula @MZeCr pic.twitter.com/k44GxqgzpY
— Lesy České republiky (@LesyCR_) October 15, 2022
Kůrovcová kalamita v Česku už kulminovala a loni a letos se dařilo postup kůrovce brzdit. Situaci pomohlo jak počasí, protože už není tak extrémní dlouhodobé sucho, tak lesníci státních lesů posílili výrobní kapacity, které jim umožňují rychleji reagovat na šíření kůrovce a les efektivněji bránit před zničením.
„Aktuálně nejvíce bojujeme v severních Čechách a snažíme se chránit lesy v jižních Čechách, kam se šíří kůrovec z Vysočiny," řekl Groda. Destruktivní činnost kůrovce už není také tak rozsáhlá, protože ve východní polovině republiky už zlikvidoval podstatnou část smrkových lesů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.