Brněnský úřad práce je se začátkem nového měsíce doslova pod palbou návštěvníků. Dnes zamířilo k budově pracáku stovky lidí, kteří stojí dlouhé fronty. Úředníci zvládají obrovský zájem žadatelů o sociální dávky pouze za pomoci policistů a strážníků.
Jako ve včelím úle to hučí dnes ráno krátce před osmou hodinou před brněnským pracákem v Křenové ulici. Před objektem se tlačí zhruba tři stovky lidí, již vyčkávají na otevření přepážek. S napětím, rozpaky i určitou dávkou bezradnosti pozorují celou situaci pracovníci úřadu, kteří se před začátkem šichty shlukují na cigaretě před budovu úřadu. Na zvýšený zájem o dávky v prvních dnech v měsíci jsou zvyklí, v posledních dnech se ale nezastaví. Kromě českých žadatelů přibyli také Ukrajinci prchající před válkou, mezi nimiž nechybí ani početná skupinka Romů využívajících mnohdy i maďarské občanství.
„Na tohle se vážně nedá zvyknout. Ještě, že je čtvrtek a máme jen do jedenácti. Včera to bylo ještě horší. Hodně lidé jsme vůbec nestihli odbavit,“ popisuje jedna z pracovnic úřadu, jež zrovna zhluboka vydechuje cigaretový kouř ještě před začátkem pracovní doby.
S blížící se osmou hodinou atmosféra před úřadem houstne. Lidé, kteří dorazili často i s batolaty či malými dětmi, se ve frontě postrkávají a hledají nejvýhodnější pozici, ze které vstoupí do prostor veřejné správy. S odbitím osmé se pak lidé nahrnou do objektu. Dav sice vyzývají hlídky policistů či strážníků, aby vstupoval postupně. Marně.
„S Policií ČR se jedná o dlouhodobou spolupráci, jejímž cílem je jednak zajištění bezpečnosti, ale také snaha o eliminaci počtu lidí ve frontách a samozřejmě co nejrychlejší odbavení. Jde tedy především o organizační důvody,“ vysvětluje mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.
Největší problémy hlásí úřad zvláště se začátkem měsíce, kdy je možné žádat o humanitární dávku. Přitom podle Beránkové lidé na úřad vůbec nemusí osobně. Stačí si o příspěvek požádat elektronicky, například Mobilního klíče eGovernmentu. Situaci úředníkům ztěžuje i fakt, že se mnozí žadatelé do Brna po měsíci znovu vrací, jak upozornil například jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) či ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil, za jejichž přítomnosti se včera začalo stavět u Masarykova okruhu stanové městečko pro uprchlíky. Právě tam mají také nově příchozí Romové, kteří neodmítli ubytování, dočasně nocovat.
Kvůli příjezdu běženců jsou v pozoru také strážníci. Městská policie posiluje například počet hlídek u hlavního nádraží, kde dlouhodobě táboří ukrajinští Romové přímo na trávníku u zastávek hromadné dopravy. Jejich počet navíc v posledních dnech vzrostl. Nejen tam ale asistují hlídky. Pod jejich drobnohledem je také banka České spořitelny v Křenové ulici, kde si zájemci zřizují bankovní účty, kvůli čemuž se tvoří před pobočkou už od rána dlouhé fronty. „Situaci pravidelně monitorujeme. Zatím nedochází k žádným větším konfliktním situacím,“ říká Markéta Skřivánková, mluvčí Městské policie Brno.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Zástupy před ÚP Brno, tvoří v drtivé většině občané z majority.. Tak tu mnozí nepodsouvejte dezinformace a bludy..
nejen na pracáku bych vyhlásil KARANTÉNU! :-DDD a bylo by po PR*DE*LI! :-DDD zlatý coronavir, co?!
Ta opálená krasavice v modré bundě s 3mi pruhy na rukávu a děckem v náruči se objevuje na spoustě fotek z Brna, asi ještě krom dávek bere prachy od Playboye. Alespoň myslím, ono je si to vše dost podobné...
Tak nějak tomu nerozumím. Já se jdu na pracák přihlásit příští měsíc. Vyplním všechny elektronické formuláře, které pak následně pošlu elektronicky v PDF datovou schránkou a doplněné elektronickým podpisem na příslušnou pobočku ÚP. Žádnou frontu není potřeba vystát. Ještě by konečně mohl pracák přijít na to, že místo osobního pohovoru by se to celé mohlo uskutečnit jako videohovor např. přes Skype.
no jo, ASOCIÁLNÍ dávky pro ASOCIÁLY! :-((( alespoň práci pro město, zametání ulic, parků, vynášení košů..., sbírání feťáckých jehel a stříkaček... ale nedělají nic, protože NEMUSÍ! :-(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
Já bych jim dal dávky, akorát tak přes držku a lopatu do ruky, buď budeš makat nebo nasrat,hajzli připálený...
Hlavně jak ještě nedávno vehementně tvrdili , že k přetěžování úřadu a frontám mezi čekately nedochází ....
Čeho je moc .....Jezdí si po Evropě a natahují ruce .Typický na životě ohrožený uprchlík .Tohle už není sociální migrace ale turistika .
Jó, jó. Prvního je tam vždy narvano o další dny tam není ani noha.
Každý nezaměstatný má Mobilní klíč eGovernmentu. To se paní Beránkové povedlo! Kdyby ho měli, zřejmě nebudou nezaměstnaní.
Kdyby na tom úřadě - prý ,,pracovním " - rozdávali práci,tak by tam nebyla ani noha,ale velkorysé státní dávky,na to se vyplatí čekat.Jediný,kdo tam pracuje jsou ty přetížené úřednice.....A až se bpodu rozdávat ještě příspěvky na děti,které tito státem chránění občané plodí od svých 13 roků,to teprve bude fronta !