Po více než roce se do archivu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (MUNI) vrátila Pražská bible. Kniha z konce 15. století, která je psaná ve staročeštině a obsahuje iniciály se zlacenými detaily, je nově zrestaurovaná.
Pražská bible byla vydaná jako první slovanská tištěná bible a na našem území vyšla roku 1488 za vlády Vladislava Jagellonského. V depozitáři starách tisků Filozofické fakulty MUNI jde o nejstarší uchovaný svazek. Silně poškozenou knihu si za účelem restaurování před rokem převzali odborníci z Univerzity Pardubice.
Při zásahu dbali restaurátoři pod vedením Ivana Kopáčika na to, aby v knize ponechali některé její nedostatky, jako jsou například vystřižené iluminace. „Podle Kopáčika to reflektuje život knihy. Součástí restaurátorského zásahu byla i výroba ochranného obalu knihy," informoval mluvčí MUNI Radim Sajbot.
Mezi půl tisíciletí staré nečistoty a fragmenty nalezené v knize se řadily záložky, stébla trávy, hmyz či peříčka. Od doby tisku se vytratily také mnohé z původních šesti set stran Pražské bible. Na brněnské univerzitě bude restaurovaný výtisk uložený ve speciální místnosti s hlídanou teplotou i vlhkostí, aby nedošlo k poškození památky.
Spolu s Pražskou biblí patří k unikátním položkám v depozitáři filozofické fakulty také Melantrichova bible, která je nejvýznamnějším vydáním bible v renesančních Čechách, Islandský slovník či kuchařka datovaná v rozmezí let 1780–1800.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.