Jedna z nejlepších sezón čeká podle odhadů lesníky Mendelovy univerzity v Brně. V univerzitních lesích, které z většiny tvoří listnaté dřeviny, vysadí letos čtvrt milionu mladých stromků. To je zhruba o polovinu méně než v roce loňském.
Dvacet druhů dřevin vysadí odborníci ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny), který spadá pod brněnskou Mendelovu univerzitu a rozkládá se od severu moravské metropole až po město Blansko. Statisíce stromů byly vybrány tak, aby byly lesy druhově pestré. „Z listnáčů vysazujeme zejména buky a duby. Z jehličnanů pak perspektivní douglasku či modřín,“ řekl vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky ŠLP Křtiny Lumír Dobrovolný.
Od konce kůrovcové kalamity, který nastal v roce 2020, klesá podle lesníků podíl holin k zalesnění. Na obnovu lesů ale přesto nerezignují. „Je po prováděných těžbách pro zachování hospodářské kontinuity nutná. Otevírá se tím prostor navrátit se k přírodě bližším metodám obnovy, zejména k přirozené obnově buků, dubů, modřínů a spoustě dalších dřevin ze semen pod ochranou dospělých stromů,“ vysvětlil Dobrovolný.
Jak se bude situace s kůrovcem v jihomoravských lesích vyvíjet, závisí především na počasí. Lesníci proto zůstávají obezřetní, jelikož již nyní pozorují nedostatek jarní vláhy, která je pro nové stromky zásadní. V univerzitních lesích, které mají rozlohu přes deset tisíc hektarů, momentálně z pětašedesáti procent převažují listnaté dřeviny.
Na pokusných plochách, z nichž jedna se nachází například v lokalitě Brno-Lesná, se odborníci pokoušejí vrátit do přírody také porost, který byl v minulosti typický. „Jde o plochy takzvaného nízkého, respektive středního lesa, kde nové stromy většinově nerostou ze semen, ale obražením pařezu pokáceného stromu," vysvětlil mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.