pátek 7. října 2022 Justýna

Nevěděli jsme, do čeho jdeme, vzpomíná lékařka na zásah u tišnovské rodinné tragédie

Zasahovala u několikanásobného pokusu o vraždu v Tišnově, při práci studuje a když má čas pro sebe, vezme do ruky violoncello. Jihomoravská lékařka Michaela Richtrová si od prezidenta převzala čestné uznání za zvládnutí krizové situace, při které s kolegy bojovala s nedostatkem materiálu i emočním vypětím.

Tišnovská tragédie otřásla Brněnskem v říjnu loňského roku, městem ale rezonuje i měsíce poté. Útočník tehdy v rodinném domě na Jungmannově ulici brutálně napadl a zranil své příbuzné. V objektu bydleli prarodiče se synem, jeho manželkou a dvěma dětmi. Agresorem, který se na své oběti vybavil sekerou a páčidlem, měl být do rodiny přiženěný muž.

Záchranáři na místě ošetřovali šest zraněných včetně dvou dětí. „V pěti případech šlo o těžká zranění. Jednalo se o napadení rodiny útočníkem, vyzbrojeným sečnými a bodnými zbraněmi," potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová

Útočník na místě a málo materiálu

Na místo postupně vyrazilo osm prostředků zdravotnické záchranné služby včetně vrtulníku. Velitelkou říjnového zásahu byla lékařka Michaela Richtrová, pro kterou se událost stala silným a těžko zapomenutelným zážitkem. „Často na zásah v Tišnově myslím. Zpětně jsem ráda, že jsme s kolegy nevěděli, do čeho přesně jdeme. Většinu informací jsme se dozvídali od policistů až na místě,“ vzpomněla pro Drbnu žena s tím, že doufá, že se s podobně náročnou zkušeností již nesetká.

Po příjezdu do centra Tišnova čekalo na záchranáře překvapení. Bojovali s nouzí o zdravotnický materiál i nedostatečnými kapacitami. „Bylo to emočně náročné i proto, že na místě byl ještě stále útočník. Před odvozem pacientů do nemocnice jsme v domě strávili asi třicet minut, během kterých jsme řešili nedostatek materiálu i zasahujících lidí. Nikdo nevěděl, že tam bude tolik kriticky zraněných,“ svěřila se čtyřicetiletá žena s tím, že podle jejích informací všechny oběti útok přežily.

Čestné uznání od prezidenta

Kromě výjezdů se záchranáři zvládá Richtrová také práci na dětském ARO i studium doktorského studia na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ačkoli je její nasazení časově náročné, všechny aktivity si dle svých slov užívá. „Moc mě to baví a práce se mi navíc pojí také s vědeckou činností,“ řekla Richtrová, která si ve volných chvílích ráda zasportuje nebo se projede na motorce.

Za zásah v Tišnově si společně s kolegy odnesla čestné uznání v kategorii Nejlepší záchranářský čin profesionálního kolektivu soutěže Zlatý záchranářský kříž, které převzala z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana. O tom, že cenu za záchranu životů získá, se Richtrová dozvěděla před dvěma týdny. „Bylo to obrovské překvapení a radost. Ocenění jsem si převzala včera na Pražském hradě a byl to skvělý pocit,“ svěřila se dnes lékařka.


Lékařka Michaela Richtrová a záchranáři Vladimír Jarušek, Radovan Vrška, Ondrej Debrecíni, Stanislav Drápal a Jiří Bertel Reitter

Policisté obvinili zadrženého útočníka, který v pondělí napadl šest svých příbuzných. Po rodinné tragédii, která se odehrála v Tišnově na Brněnsku, zůstávají dva lidé ve vážném stavu v nemocnici na ARO. Motivy brutálního útoku policie momentálně...

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto ZZS JMK

Štítky michaela richtrová, policie, záchranáři, tišnov, zásah, ocenění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.