Nevěděli jsme, do čeho jdeme, vzpomíná lékařka na zásah u tišnovské rodinné tragédie

Autoři | Foto ZZS JMK

Zasahovala u několikanásobného pokusu o vraždu v Tišnově, při práci studuje a když má čas pro sebe, vezme do ruky violoncello. Jihomoravská lékařka Michaela Richtrová si od prezidenta převzala čestné uznání za zvládnutí krizové situace, při které s kolegy bojovala s nedostatkem materiálu i emočním vypětím.

Tišnovská tragédie otřásla Brněnskem v říjnu loňského roku, městem ale rezonuje i měsíce poté. Útočník tehdy v rodinném domě na Jungmannově ulici brutálně napadl a zranil své příbuzné. V objektu bydleli prarodiče se synem, jeho manželkou a dvěma dětmi. Agresorem, který se na své oběti vybavil sekerou a páčidlem, měl být do rodiny přiženěný muž.

Záchranáři na místě ošetřovali šest zraněných včetně dvou dětí. „V pěti případech šlo o těžká zranění. Jednalo se o napadení rodiny útočníkem, vyzbrojeným sečnými a bodnými zbraněmi," potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová

Útočník na místě a málo materiálu

Na místo postupně vyrazilo osm prostředků zdravotnické záchranné služby včetně vrtulníku. Velitelkou říjnového zásahu byla lékařka Michaela Richtrová, pro kterou se událost stala silným a těžko zapomenutelným zážitkem. „Často na zásah v Tišnově myslím. Zpětně jsem ráda, že jsme s kolegy nevěděli, do čeho přesně jdeme. Většinu informací jsme se dozvídali od policistů až na místě,“ vzpomněla pro Drbnu žena s tím, že doufá, že se s podobně náročnou zkušeností již nesetká.

Po příjezdu do centra Tišnova čekalo na záchranáře překvapení. Bojovali s nouzí o zdravotnický materiál i nedostatečnými kapacitami. „Bylo to emočně náročné i proto, že na místě byl ještě stále útočník. Před odvozem pacientů do nemocnice jsme v domě strávili asi třicet minut, během kterých jsme řešili nedostatek materiálu i zasahujících lidí. Nikdo nevěděl, že tam bude tolik kriticky zraněných,“ svěřila se čtyřicetiletá žena s tím, že podle jejích informací všechny oběti útok přežily.

Čestné uznání od prezidenta

Kromě výjezdů se záchranáři zvládá Richtrová také práci na dětském ARO i studium doktorského studia na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ačkoli je její nasazení časově náročné, všechny aktivity si dle svých slov užívá. „Moc mě to baví a práce se mi navíc pojí také s vědeckou činností,“ řekla Richtrová, která si ve volných chvílích ráda zasportuje nebo se projede na motorce.

Za zásah v Tišnově si společně s kolegy odnesla čestné uznání v kategorii Nejlepší záchranářský čin profesionálního kolektivu soutěže Zlatý záchranářský kříž, které převzala z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana. O tom, že cenu za záchranu životů získá, se Richtrová dozvěděla před dvěma týdny. „Bylo to obrovské překvapení a radost. Ocenění jsem si převzala včera na Pražském hradě a byl to skvělý pocit,“ svěřila se dnes lékařka.


Lékařka Michaela Richtrová a záchranáři Vladimír Jarušek, Radovan Vrška, Ondrej Debrecíni, Stanislav Drápal a Jiří Bertel Reitter

Policisté obvinili zadrženého útočníka, který v pondělí napadl šest svých příbuzných. Po rodinné tragédii, která se odehrála v Tišnově na Brněnsku, zůstávají dva lidé ve vážném stavu v nemocnici na ARO. Motivy brutálního útoku policie momentálně...

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky michaela richtrová, policie, záchranáři, Tišnov, zásah, ocenění, materiál, čestné uznání, Miloš Zeman, Brněnsko, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.