pátek 7. října 2022 Justýna

Stopy po kulkách i uražené hlavy. Poškozená socha z Vyškovska se dočká opravy

Dílo, na kterém se podepsaly boje světové války i nedostatek péče v následujících desetiletích. Socha Panny Marie, jež z dálky vítala pocestné na Vyškovsku, se dočká restaurování. Sakrální památka bude po opravě umístěná na nové místo.

Na soše Panny Marie, která dříve stávala na křižovatce polních cest nad Dědicemi, se podepsal zub času. Bohorodička i Ježíšek mají uraženou hlavu a na památce je dokonce možné najít také stopy po střelbě. „Je výrazně poškozená, ale podařilo se nám ji převézt a čeká na vydatné zásahy. Socha pochází z roku 1905,“ vysvětlil vyškovský místostarosta Josef Kachlík (STAN) s tím, že za vznikem sochy stáli v minulém tisíciletí manželé Kulíškovi z Dědic.

Nyní se památka nachází v depozitu, kde čeká na nákladnou opravu. Silně poškozený je totiž i sokl rozměrné sochy, a cena za restaurování se proto vyšplhá na čtvrt milionu korun. Poté se památka přemístí na frekventovanější místo přímo ve Vyškově. „Nově ji necháme umístit na konec Revoluční ulice nad křižovatkou s ulicí A. B. Svojsíka. V místě už je připravený sokl,“ vysvětlil referent pro památkovou péči Petr Bařinka

Manželé Kulíškovi se zasloužili také o vztyčení sousoší svaté Kateřiny a svatého Ondřeje s křížem. Památka, která byla opravena loni, stojí na dědickém hřbitově, kde jsou pravděpodobně pochovaní její donátoří. Šestitisícové Dědice patřily mezi nejstarší slovanské osady na Moravě a jsou považovány za rodiště Klementa Gottwalda.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Město Vyškov

Štítky restaurování, socha, památka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.