sobota 28. května 2022 Vilém

Před 75 lety se otevřel v Brně hokejový stadion za Lužánkami

Před 75 lety, 19. ledna 1947, byl v Brně otevřen zimní stadion za Lužánkami. Byl tehdy třetí s umělou ledovou plochou v nynější ČR a čtvrtý v bývalém Československu - po otevření stadionu v Praze na Štvanici v listopadu 1932, stadionu v Bratislavě v prosinci 1940 a stadionu v Českých Budějovicích v říjnu 1946. Stadion byl uzavřen v roce 2000 a zbořen na přelomu let 2008 a 2009.

Nejslavnější éra stadionu, který byl zastřešen až od roku 1964, byla v 50. a 60. letech, kdy na něm své domácí zápasy hrávala Rudá hvězda Brno, dnes Kometa. Tým, který na stadionu získal 11 titulů mistrů republiky, jej opustil v roce 1998. Stadion chátral a v roce 2000 byl uzavřen. Kometa nyní hraje ve Winning Group Areně, bývalé Hale Rondo.

Hrála se zde celá řada reprezentačních hokejových klání, většinou přátelských, v roce 1959 se zde dokonce odehrála jedna ze základních skupin mistrovství světa. V padesátých letech po vzniku RH Brno na něm hrála svá domácí utkání ještě Zbrojovka Brno a Spartak Královo Pole. Kromě hokeje byl i základnou krasobruslařů, vyrostlo na něm několik desítek reprezentantů.

Mimo sezonu stadion sloužil jako letní kino a konaly se na něm i různé kulturní akce (například zde koncertovali v roce 1969 Beach Boys). Byl dějištěm i velkých basketbalových akcí. Na finále PMEZ 1964 Zbrojovka Brno - Real Madrid se tísnilo ve vyprodaném hledišti 11.000 diváků, o pět let později se zde odehrálo semifinále PMEZ Zbrojovka - CSKA Moskva. Dvakrát na stadionu vystupovali slavní Harlem Globetrotters. Na zimním stadionu se také odehrála jedna skupina mistrovství světa basketbalistek v roce 1967 a využili jej k zápasům v PMEZ i volejbalisté Zbrojovky Brno.

Na místě původního stadionu by měla v budoucnu vyrůst moderní hokejová hala. Prvním symbolickým krokem k její výstavbě byly v roce 2016 dva extraligové zápasy open air, v nichž se Kometa střetla s Plzní a následně se Spartou Praha. Toto utkání navštívilo v provizorní aréně pod širým nebem za Lužánkami 21.500 diváků, což byl současně nový extraligový rekord (v roce 2020 překonaný).

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv HC Kometa Brno

Štítky Kometa, Hokej, Historie, Brno, Stadion

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.