středa 19. ledna 2022 Doubravka

Na jižní Moravě se objevila ptačí chřipka. Veterináři vyhlásili mimořádná opatření

Státní veterinární správa se tento týden musela přiklonit k vyhlášení mimořádného opatření, které souvisí s výskytem nových ohnisek ptačí chřipky H5N1 v České republice. Drůbež, jež v důsledku nákazy uhynula, se objevila také u chovatele na Břeclavsku.

V pátek se na jižní Moravě prokázalo nové ohnisko ptačí chřipky, a to konkrétně u chovatele v Lednici na Břeclavsku. Po úhynu osmi slepic odebrali veterináři na místě vzorky, jež domněnky o přítomnosti virového onemocnění potvrdily. Zbylých víc než sedmdesát kusů drůbeže z chovu bude utraceno. „V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Dle výsledku budou vytýčena uzavřená pásma okolo ohniska a v nich přijata veterinární opatření," řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Čeští chovatelé drůbeže a holubů mají už od tohoto týdne v rámci mimořádného opatření zakázaný chov pod širým nebem. Veterináři tak reagují na situaci v České republice i zbytku Evropy, kde nová ohniska ptačí chřipky H5N1 stále přibývají. V tuzemských chovech se zatím objevilo pět ohnisek, ptačí chřipka byla ale potvrzena také u volně žijících uhynulých ptáků.

Právě zabránění kontaktu chovné drůbeže s ptactvem ve volné přírodě je podle veterinářů nyní nejdůležitější. „Apelujeme, aby chovatelé nařízená mimořádná veterinární opatření ve vlastním i veřejném zájmu důsledně dodržovali. Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech, a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza, která postihuje primárně ptactvo. Momentálně se šířící subtyp ale může být nebezpečný také pro člověka. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, k jejich přenosu dochází zejména trusem a infekci nejčastěji způsobí pozření kontaminovaného krmiva či vody. Do České republiky se onemocnění po více než čtyřech měsících vrátilo v září. 

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto NickyPe/Pixabay.com

Štítky ptačí chřipka, drůbež, chov, virus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Athena Steffani

Havrani a vrány jsou očkovaní ?

neděle, 28. listopadu 2021, 13:57

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.