Většina přírodních koupališť v jihomoravském kraji nabízí stále vodu vhodnou ke koupání, některá z nich ale mají vodu horší jakosti. Hygienici sledují asi dvacítku nejnavštěvovanějších koupališť, mezi něž patří Lom Janičův vrch Mikulov, vodní nádrž Palava či Nové Mlýny.
Podle krajské hygienické stanice je kvalita vody zhoršená v rybníku Suchý na Blanensku, a to kvůli sinicím a chlorofylu, to samé se týká vodní nádrže Palava a vodní nádrže Letovice - Vranová na Blanensku i vodní nádrže Výrovice na Znojemsku. Ve všech oblastech se koupat lze.
Vhodnou vodu mají všechna koupaliště na Brněnské přehradě, mezi které patří Rakovec, Rokle, Sokolské koupaliště, Osada a Kozí horka. Bez problémů je i voda v jezírku Wellness Infinit Maximus, v koupacím biotopu Brno-jih, v Kovalovicích a Oslavanech na Brněnsku, na Nových Mlýnech i Janičově vrchu v Mikulově na Břeclavsku, v Bohuslavicích a na Lučině na Hodonínsku, v Lulči na Vyškovsku, ve Vémyslicích, Banticích a na Vranovské přehradě na Znojemsku.
Kvalitu vodu sledují hygienici i provozovatelé koupališť. Lidé pak najdou zjištěné údaje na informačních tabulích. Tam vidí, zda je voda vhodná ke koupání, má horší jakost, je nevhodná ke koupání, nebo je dokonce nebezpečná. Stav vody může zhoršit třeba sucho, které způsobuje přemnožení sinic.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.