Domov ztratila v důsledku tornáda i zvířata, o 35 psů se starají v Lanžhotě

Autoři | Foto Alexas_Fotos/Pixabay.com

Po tornádu, které před třemi týdny zasáhlo jihomoravské obce, zůstali bez střechy nad hlavou i domácí mazlíčci. Spolek Dočasky z Lanžhota na Břeclavsku se nyní stará zhruba o 35 psů, bezprostředně po živelné katastrofě jich bylo dvakrát tolik. Zvířata byla ve velkém šoku, stresu a dezorientovaná. Někteří psi byli pořezaní nebo pokousaní. Psychické následky si ponesou i v budoucnosti, řekla ČTK předsedkyně spolku Andrea Černá.

Největším problémem je pro zvířata ztráta rodiny a svého klidu. „Podařilo se nám dohledat a vrátit majiteli zhruba polovinu pejsků, zbytek zůstává v naší péči, kdy zastáváme roli majitelů a zajišťujeme veterinární péči, řešíme psychické problémy a pečujeme o ně. Psům, které se majitelům podařilo vrátit a nemají na zničených pozemcích své zázemí, zajišťujeme kotce a boudy na pozemcích majitelů. U dvou pejsků se nám majitele nepodařilo dohledat," uvedla Černá.

Mimo psy se spolek snaží pomoci i jiným zvířatům, jako jsou koně, slepice nebo drobní hlodavci. Zajišťuje pro ně výběhy, oplocení a dočasnou péči. „Stres bude dlouhodobý, sebemenší déšť či bouřka jim připomene hrůzný zážitek, což vidíme dnes a denně na našich svěřencích. Zvířata mají a budou mít trvalý stres z prožitého, z toho, že jejich majitelé ztratili střechu nad hlavou, ve vesnicích se uklízela suť, tedy velký hluk, a podobně," dodala Černá.

O kočky z obcí postižených tornádem se stará útulek Kočky SOS Hodonín. Dosud jich přijali 28, z toho 15 koťat. „Jejich stav byl různý, ale zraněné v souvislosti s tornádem byly asi jen dvě kočky. Některé byly ve velmi zuboženém stavu, což nezpůsobilo tornádo, ale špatná péče a nezájem majitelů. Ke kočkám a obzvláště koťatům se nikdo nehlásí a předpokládáme, že už ani nepřihlásí. Dosud jsme majitelům vrátili čtyři," řekla za útulek Iva Tomančáková. V útulku zůstávají i dva kocouři, o které se majitel přihlásil. Jeho dům se však bude bourat, a tak dočasně zůstanou v Hodoníně.

Kočky podle Tomančákové z dlouhodobého hlediska psychické problémy mít nebudou. „Kočky, které byly v době tornáda venku, byly vystrašené. Pokud jsou ale zvyklé pohybovat se venku, umí se orientovat a postupně se vrací ke svým domovům. Problém byl a je celodenní velký stavební ruch na postižených místech," dodala.

Podle veterinářky Ludmily Janouškové se stres u zvířat kvůli šoku nemusí projevit hned, ale až v dalších týdnech či měsících. „Samotná ničivá noc, kdy se bortily střechy nad hlavou, praskaly okenní tabulky a celé rodiny se vyděšeně snažily ukrýt do bezpečí, může u zvířete rozjet kaskádu psychických a zdravotních obtíží. Následné demolice, množství cizích a neznámých lidí, hluk, bleskové stěhování, nové prostředí, jiná strava, ztráta známého místa k odpočinku, jiná pečující osoba a další faktory ovlivňují zvířata stejně tak, jako lidi," uvedla na webu dočasky.cz odbornice.

V následujícím období se u zvířat mohou vyvinout poruchy chování, jako agresivita, přecitlivělost, štěkání, vytí, pomočování nebo poruchy příjmu potravy či zažívací potíže. Důležité je proto vytvořit klidné a bezpečné místo a například vystlat kotec látkou se známým pachem. Problémy se mohou objevit i u hospodářských a volně žijících zvířat. Třeba u koní to může být zvýšené pocení, vyškubávání vlastního peří u papoušků nebo pokles užitkovosti u dojených zvířat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, počasí, neštěstí, psi, Jihomoravský, tornádo, pes, Lanžhot, Andrea Černá, stres, okres Břeclav, Hodonín

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.