středa 20. října 2021 Vendelín

Ukradl peníze a zmizel, na starostu obce zasažené tornádem útočí lidé na Facebooku

Smršť lživých a nenávistných komentářů se snesla na hlavu starostovi tornádem postižené Moravské Nové Vsi na Břeclavsku Marku Košutovi (TOP 09). Na šéfa místní radnice útočí lidé zejména na Facebooku, kde jej osočují z toho, že se po pohromě vypařil. Starosta nařčení důrazně odmítá, stejně tak jako jeho kolegové i místní.

Sociální sítě začaly zaplavovat příspěvky o údajnému útěku starosty z úřadu od minulého týdne. V komentářích píší uživatelé například o tom, že Košut není už několik dní k zastižení, kvůli čemuž se nedostává zdemolované obci potřebné pomoci.

Jsou to naprosté nesmysly. Já od čtvrtka (24.6), kdy se neštěstí stalo, z úřadu prakticky neodešel. Každý den jednáme s kolegy ze zastupitelstva nebo se pravidelně účastním zasedání krizového štábu. Je pravda, že v prvních dnech po neštěstí bylo tolik telefonátů, že jsem nestihl na všechny reagovat. Navíc se mi ani mnohdy nedalo dovolat, protože tady nebyl signál. Spoustu věcí jsem proto řešil osobně,“ vysvětlil Drbně Košut, který nechápe důvod, proč se podobné komentáře objevují zejména v souvislosti s Moravskou Novou Vsí.

Celé to na mě působí jako zlý úmysl. Z toho, co jsem četl, tak podobné příspěvky šiří zejména lidé, kteří ani nejsou odsud, nebo někteří místní, kteří nejsou mými příznivci. Mrzí mě na tom především to, že tímto způsobem se celá obec poškozuje a ještě odrazujeme ostatní, aby místním pomáhali,“ řekl starosta, jenž zároveň poděkoval všem dobrovolníkům, díky nimž se daří jihomoravskou obec znovu stavět na nohy. 

Ukradl naše peníze

Na sítích rovněž na adresu šéfa více než dvoutisícového městyse zaznívá, že ukradl vybrané peníze na pomoc potřebným. K podobným úkonům ale ani nemá pravomoci, jak ostatně potvrdili ve vyjádření i tamější radní, kteří ve společném prohlášení podpořené i místními odsoudili útoky.

Je možné sledovat veškeré pohyby na transparentním účtu městyse. Z informací poskytnutých médii vyplývá, že na odstranění následků tornáda byla darována více než 1 miliarda korun. Tyto peníze však nerozděluje vedení městyse, ale jsou plně rozdělovány jednotlivými charitativními organizacemi přímo potřebným občanům. Městys na toto přerozdělování nemá žádný vliv. Jednotlivé neziskové organizace používají svůj vlastní mechanismus přerozdělování prostředků,“ uvedli v prohlášení na sociální síti.

Zmíněný postup při přerozdělovaní vybraných peněz potvrzují také například zástupci z Diecézní charity Brno, která iniciuje jednu z největších republikových sbírek na pomoc zasaženým lokalitám. 

S místními ze zasažených oblastí uzavíráme tzv. darovací smlouvy. Finanční prostředky tak vždy putují na účet konkrétním lidem,“ vysvětlila mechanismus Eva Bělocká z brněnské diecézní charity, která vybrala k dnešnímu dni něco přes 260 milionů korun.

Hra na nejnižší lidské pudy

Nepravdivé komentáře či slovní výpady se vůči Košutovi vyskytují například na facebookých skupinách nebo na stránkách Občanské neposlušnosti, kterou odebírá bezmála 30 tisíc uživatelů. Podle politologa a odborníka na dezinformace Miloše Gregora Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity není náhodou, že se podobné osobní ataky vůči politkům na internetu objevují.

Podobnost můžeme vidět například s pandemickou situací, kdy se z velké části politické weby přeorientovaly na 'odborníky' na zdravotnictví a kritizovaly západní vlády při řešení pandemie. Naopak vyzdvihovaly přístup Ruska. V době Vrbětické kauzy letos v dubnu se staly pro změnu 'experty' na bezpečnost. Nyní se ukazuje, že i v době živelné katastrofy se neštítí hrát na nejnižší emoce a lidské pudy, když viní komunální politiky z útěku,“ popsal Drbně Gregor. 

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Moravská Nová Ves, Simona Jakubcová

Štítky Tornádo, Moravská Nová Ves, Dezinformace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Novák Vladislav

Myslím si, že pokud nebudou šiřitele takových pomluv trestně stíhat, tak podobné zprávy budou neustále kolovat.

neděle, 11. července 2021, 16:08

Marian Chocholáček

Vyndalho tak tebe bych chtěl potkat osobně.

čtvrtek, 8. července 2021, 20:41

Jan Stočes

Proboha, kdo ten web dělal. Když jsem tady dal komentář, tak mi teď chodí mail při každém dalším příspěvku od root@localhost :-) a v příjemcích tam jsou vidět mailové adresy všech dalších účastníků diskuse (to chceš, abys přidal něco do veřejné diskuse a všichni tě pak mmohli spamovat na tvůj mail). A navíc není možné se jakkoli odhlásit aby mi maily už nechodily ...tedy kromě zablokování root@localhost. Jako vážně? :-)

čtvrtek, 8. července 2021, 18:29

Tonda Utrinos

Miroslav Hoření - vy zase šaháte malým chlapcům na frndíky a slastně se při tom tváříte... že je to lež? Je, ale na každé lži bývá i trocha pravdy že, vy nestydo...

čtvrtek, 8. července 2021, 16:27

Jozef Balušík

Chtěl bych být neziskovou organizací a přidělovat peníze... ať soucitní hlupáčci, kterým záleží na postižených, platí... :(

čtvrtek, 8. července 2021, 12:33

Miroslav Hoření

Na každé lži bývá i trocha pravdy. Je dost velké pokušení si z toho obrovského koláče peněz něco neodklonit. Takto možná postupují i neziskové společnosti, které si něco nechají i pro sebe. Ale to je na policii a na našich "novinářích" aby se v tom trochu pohrabali. Jestli je práce všech, co mají něco společného s příjmem a výdaji, poctivé a čestné.

čtvrtek, 8. července 2021, 10:13

Jan Stočes

Proč tak zavádějící titulek? Takže starosta zjevně poníze nerozkradnul a pracuje jak má. Z titulku vyplývá přesný opak. Ale chápu...důležitý je počet rozkliků stránky, ne obsah :-(

čtvrtek, 8. července 2021, 10:11

Jiří Linha

V krizových situacích se vždy projeví podstata lidské povahy. Bohužel také vylezou bahňáci a začnou šířit puch. Jejich největší radostí je co nejvíc nadělat špíny.

čtvrtek, 8. července 2021, 09:02

Jan Novotný

Pepo Pepo, proč používáte komunistickou rétoriku, když ji pravděpodobně na oko, odsuzujete.

středa, 7. července 2021, 22:53

Jirka Mazlík

Josef Vyndalho - běž za roh a tam si dej pár facek. A nešetři se, děláš to pro sebe. A na okraj, ty si dobytek z které strany?

středa, 7. července 2021, 20:23

Etienne Leroux

Víš co Pepo, měl bys urgentně navštívít nejbližšího psychiatra a nechat se raději dobrovolně hospitalizovat v některé z poboček Chocholouškova systému. Pro tvé vlastní dobro. Takový zvratek co z tebe vylezl totiž psychicky zdravý člověk nemůže napsat.

středa, 7. července 2021, 20:12

Jaroslav Valík

Pepo Vyndalho, ty jsi jeblej od narození nebo po úrazu?

středa, 7. července 2021, 19:14

Josef Vyndalho

je vidět že i po takovém neštěstí jaké se stalo na Moravě se najde hodně dobytků kteří bývají ze stran jako SPD, Občanské neposlušnosti nebo proruských sviní , kteří si nic nezadají s komunistickými způsoby zkreslování skutečnosti, aby co nejvíce poškodili lidi kteří něco dělají pro lidi postiženými tornádem.... je to hnus a tyto dobytky bych věšel na kandelábrech pro výstrahu....

středa, 7. července 2021, 19:01

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.