sobota 24. července 2021 Kristýna

Na Špilberku vystavují nejstarší dochovaný reportážní snímek na světě

Až do 13. června si mohou návštěvníci Muzea města Brna prohlédnout nejstarší dochovaný reportážní snímek. Fotografie Bedřicha Franze je umístěná v hranolové věži na Špilberku a od jejího pořízení metodou daguerrotypie uplynulo už 180 let.

Bedřich Franz byl českým vědcem, fotografem, profesorem fyziky a aplikované matematiky a také knězem. V roce 1824 nastoupil do Brna jako učitel na filozofické učiliště a po osmnácti letech odešel na Filozofickou fakultu UP do Olomouce, kde se potkal například s mladým Johannem Gregorem Mendelem. Na sklonku života byl Franz kanovníkem a následně opatem premonstrátského kláštera v Nové Říši.

Dnes je to přesně 180 let od chvíle, kdy byla pořízena první reportážní fotografie. Jejím autorem je Bedřich Franz a originál daguerrotypie vlastní ve svých sbírkách Muzeum města Brna. „Po vynálezu daguerrotypie byla do roku 1841 jistě pořízena řada snímků, ale žádná z nich není tzv. reportážní, tedy nezobrazuje lidí v pohybu či při nějaké akci. Nejstarší dochovanou je právě ta ze Slavnosti Božího těla na Zelném rynku v Brně patřící do sbírek Muzea města Brna,“ řekl kurátor výstavy Petr Vachůt

Daguerrotypii vyvinul roku 1837 Louis Daguerre a o dva roky později si metodu nechal patentovat. Jednalo se o způsob exponování na stříbrnou desku upravenou chemickým procesem. Každá deska byla originál a neumožňovala vyrábět kopii snímku.

Muzeum města Brna představí originál daguerrotypie mezi 10. a 13. červnem 2021 v hranolové věži na Špilberku. V dalších dnech ho nahradí novodobý snímek pořízeným historickou technologií. „Není možné po celou dobu vystavovat vzácný originál, vnější vlivy by nevratně jeho strukturu poškodily,“ vysvětlil Petr Vachůt.

Nejstarší dochovaný reportážní snímek.

Ohodnoť článek

Foto Jitka Koudelová | Zdroj Muzeum města Brna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.