středa 23. června 2021 Zdeňka

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Římě dostala oltář z brněnského Petrova

Kapli sv. Jana Nepomuckého v Papežské koleji Nepomucenum v Římě zdobí nový oltář, který dorazil z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla. Obětní stůl vážící 1,7 tuny věnoval začátkem dubna do hlavního města Itálie brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Na Petrově se mezitím instaluje nový oltář včetně presbytáře – část kostela určená kněžím.

V papežské koleji, kde se tradičně připravují na kněžské povolání čeští studenti, doposud měli pouze dřevěný stůl, který navíc neměl pevné osazení. Nyní už je k dispozici oltář z hlavního chrámu moravské metropole, kde se nacházel od roku 1984. V témže roce se jej také posvětilo. Slavnostní inaugurace nového obětního stolu, jehož autorem je řezbář, sochař a restaurátor Jaroslav Vaněk, se uskutečnila v římské kapli dnes odpoledne při mši svaté.

Oltář z brněnské katedrály se stane symbolickým pojítkem mezi místní katolickou církví v České republice a papežskou kolejí v Římě, kterou během její dlouhé historie prošli seminaristé, kněží a budoucí biskupové, působící ve vlasti i v exilu. Za všechny bych mohl zmínit například brněnského emeritního pomocného biskupa Petra Esterku, který má velké zásluhy pro službu krajanů nejen v USA,“ uvedl rektor Papežské koleje Nepomucenum v Římě Michael Czerny, jenž je rodákem z Brna.

Nový oltář z Brna už stojí v Římě

Petrov vyhlíží nový 

Zatímco v Římě už svůj nový oltář mají, v moravské metropoli finišují s pracemi a instalací nového díla. Projekt oltáře chystalo Brněnské biskupství několik let. Před dvěma lety vybralo v soutěži návrh architektů Petra Todorova, Michala Říčného a Magdaleny Říčné. V novém objektu, jenž vynikne bronzovými prvky a mramorovou deskou až z Itálie, budou uloženy ostatky sv. Zdislavy, patronky rodin a zakladatelky klášterů a špitálů. Slavnostní vysvěcení se plánuje na 21. května, kdy nový oltář a vybavení posvětí biskup Vojtěch Cikrle. Celkem novinka vyšla na bezmála 2 miliony korun.

Cílem bylo sjednocení dominantních v současném presbytáři, tedy obětního stolu, ambonu (místo, odkud se čte bible), přenosné sedes (sedadlo pro celebranta), oltářních svícnů, svícnů pro paškál a procesního kříže,“ sdělil už dříve jeden z autorů návrhu Petr Todorov.

Nová podoba oltáře a presbytáře  

Ohodnoť článek

Foto Roman Czudek, Biskupství brněnské

Štítky Církev, Řím, Petrov, Brno, Oltář, Cirkle

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.