středa 16. června 2021 Zbyněk

Brněnské teplárny si pořídily nový software, ročně má ušetřit miliony korun

Teplárny Brno si pořídily nový software, který má ročně ušetřit miliony korun. Technologie slouží k propočtu nejvýhodnějšího zapojení jednotlivých zdrojů v síti na základě určených limitních podmínek a předpokládané spotřeby tepla za dané období. Tím pádem se může lépe plánovat a také stabilizovat cena tepla.

Brněnské teplárny zavedly analytický software jako první společnost svého druhu v Česku software pro optimalizaci provozu svých velkých výrobních zdrojů, kterými jsou v případě Brna Červený mlýn, Špitálka, Brno-Sever a Staré Brno. 

Systém dokáže v reálném čase vyhodnotit a nakonfigurovat nejefektivnější skladbu zdrojů. To se pozitivně promítne do hospodaření celé společnosti a ve finále i v cenové dostupnosti tepla pro naše zákazníky,“ uvedl generální ředitel Teplárny Brno Petr Fajmon.

Model optimalizace pracuje s velkým množstvím informací, jako jsou technické možnosti zdrojů pracujících do soustavy zásobování teplem (SZTE), předpověď počasí, vývoj trhu s elektřinou a podpůrnými službami, predikce vývoje počasí, vstupní cena komodit a celá řada dalších technických a ekonomických dat jak z externích, tak z interních zdrojů.  

Dosavadní plánování výroby tepla i elektřiny vyžadovalo rozsáhlé výpočty v menších programech. Se změnou evropské legislativy se musí všechny teplárny přizpůsobit novým požadavkům EU s elektřinou a službami výkonové rovnováhy přenosové soustavy. 

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Teplárny Brno

Štítky Teplárny, Brno, Rozvody, Sofware

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.