čtvrtek 13. května 2021 Servác

Průměrný věk Jihomoravanů se za poslední tři dekády zvýšil o šest let

Průměrný věk obyvatel Jihomoravského kraje v roce 2020 dosáhl 42,6 roku. Za posledních třicet let tak vzrostl o 5,9 roku. Stárnutí obyvatelstva se projevilo nepřetržitým růstem počtu a podílu osob ve věku 65 a více let. Vyplývá to ze statistiky Českého statistického úřadu.

Největší část Jihomoravanů tvoří osoby ve věku 15 až 64 let, kterých je v obyvatelstvu 63,6 procent. S 20,2 procenty po nich následují lidé věku 65 a více let. Nejnižší podíl, a to 16,2 procent, tvoří obyvatelé ve věku do 14 let.

U mužů se průměrný věk za posledních třicet let zvýšil o 6,3 roku, u žen vzrostl o 5,5 roku. Ženám tedy bylo loni v průměru 44,1 roku a mužům 41,1 let. Oproti roku 2019 narostl počet obyvatel Jihomoravského kraje o 3 338 osob, nejmladší lidé žijí v okrese Brno-venkov.

„Z mezikrajského srovnání vyplývá, že nejvyšší průměrný věk obyvatel byl v Královéhradeckém a Zlínském kraji (43,4 roku), nejnižší ve Středočeském kraji (41,4 roku), obyvatelstvo Jihomoravského kraje má pátý nejnižší průměrný věk,“ uvedl Karel Adam z Českého statistického úřadu.

Od roku 2004 se na jižní Moravě nestalo, že by podíl dětí převýšil podíl obyvatel ve věku 65 a více let. Právě dětská složka obyvatel v kraji se ale od roku 2009 po předchozím postupném snižování začíná opět zvyšovat. 

Ohodnoť článek

Foto Pixabay.com | Zdroj ČSÚ

Štítky ČSÚ, věk, jihomoravský, kraj, statistika, obyvatelstvo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.