pondělí 10. května 2021 Blažena

Divocí poníci v Podyjí začali spásat i Havranický les

V Havraníkách u Znojma začali exmoorští poníci spásat po téměř třech letech i lesní část pastviny v Podyjí. Dosud byla bezmála desetihektarová plocha smíšeného lesa oddělená ohradníkem.

Havranickou pastvinu tvoří stepní trávníky, vřesoviště a křovinaté biotopy. Správci pečlivě sledují kapacitu pastviny a hledají vhodné místo, které zvířata uživí. „Každý rok jsme koním přidávali části plochy k pastvě, původní skupina pěti poníků se rozrostla na osm,“ popsal odborník z Národního parku Podyjí Robert Stejskal.

Skupina poníků je v Národním parku v Podyjí od roku 2018 a společně se správci se starají o Havranickou pastvinu, aby zcela nezarostla. Koně se během tří let úspěšně propásli přes stepní trávníky až k lesu, kam doposud nesměli. V lese odumřely borovice a začalo tam prorůstat husté křoví a trnité akáty.

Právě poníci dokáží dokonale vypást porosty vysokých trav a správci pak mohou odstranit odumřelé borovice a akáty. „V Havranickém lese stále existují skalky s konikleci, jalovci a dalšími vzácnými druhy rostlin. Jen je potřeba je osvobodit z hustého křoví,“ soudí Stejskal. Poníci se pak postarají o další údržbu a zpomalí zarůstání lesa.

Ve střední části pastviny byla po několika týdnech znovu zprovozněna vyhlídka na skalním návrší. Touto dobou tam právě dokvétají poslední koniklece. Vypasená místa na pastvině se začínají vybarvovat díky žlutě kvetoucí mochně písečné.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Národní pak Podyjí

Štítky Národní park Podyjí, poníci, les

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.