Unikátní nález, který se jen tak nevidí, tak popisují pracovníci Muzea města Brna nález na hradě Špilberk. Na západním průčelí pevnosti objevili řemeslníci kus staré kamenné zdi o šířce dva metry, která zřejmě pochází z druhé poloviny 13. století. Právě tehdy vznikl středověký hrad, který je dnes symbolem moravské metropole
K objevu došlo při výkopových prací pro drenáž na západní kurtině hradu a pevnosti Špilberk. Vzácný objev se nacházel v hloubce přibližně jeden metr pod současným povrchem. Díky použitému stavebnímu materiálu a způsobu provedení je možné tvrdit, že zeď byla součástí tehdejšího středověkého hradu, tedy zhruba v druhé polovině 13. století.
„Jde o jeden z nejstarších nálezů, které můžeme na Špilberku najít. Samotné místo nálezu je taktéž velkým překvapením. Nenachází se totiž v areálu hradu, ale je vzdáleno asi 25 metrů od jeho obvodové hradby. Nález tak dokazuje, že Špilberk měl již v době svého vzniku mohutné předsunuté opevnění,“ uvedla Alena Šedivá z Muzea města Brna.
Odborníci zatím netuší, jak stavba původně vypadala. Domnívají se ale, že by se mohlo jednat o pozůstatek někdejší vnější středověké brány, která sloužila k obraně stavby.
„Dosavadní výzkumy naznačují, že právě zde, v těsné blízkosti dnešní brány z ulice Úvoz, se nacházela vnější brána středověkého Špilberku. Touto bránou musel návštěvník nejprve projít, aby se dostal k mostu přes příkop a následně vnitřní branou do samotného hradu. Je proto pravděpodobné, že objevený kus zdi může být právě pozůstatek vnější Špilberské brány,“ dodala Šedivá.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám