Velké překvapení čekalo archeology, kteří začali zkoumat pozemek určený pro stavbu rodinných domů v Tvarožné na Brněnsku. Na místě odhalili pozůstatky dvou kamenných a cihelných staveb z raného novověku.
Ukázalo se, že unikátní nález nemůže být nic jiného než zbytky bývalé zájezdní hospody zvané "Gerňa". Tu nechal vystavět hrabě Jan Kryštof z Freyenfelsu před rokem 1715. Hospoda stávala u formanské a poštovní cesty vedoucí z Brna do Olomouce, kterou v druhé polovině osmnáctého století nahradila nová "Císařská cesta".
„Nález krejcaru města Kostnice z let 1657-1705 může být důkazem čirého nadregionálního ruchu, který probíhal na olomoucké cestě v době moravského baroka," vysvětlil archeolog Petr Kos z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Společně se základy budov objevili archologové ještě pozůstatky dvou úvozových cest. Hospodářsko-obytné křídlo objektu odhalilo zaniklý sklep a dvě hlubší obilní jámy, nalezená keramika, tabulky čirého skla a část obložení kamen zase odkazují na vybavení bývalé hodovní síně.
Výzkumníci mají díky březnovému nálezu jasno o původní podobě stavby. „Základem konstrukce objektu byla ložná a jádrová vápenná malta, do níž byly vrstveny pálené cihly a lomové kameny tvořené místní karbonskou drobou a slepencem. Jak dokládají pozůstatky na vápno chudých maltovin, byly rovněž některé cihelné konstrukce stavěny pouze na jílovitou hlínu," vysvětlil Kos.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám