Se ztrátou motivace, úzkostmi i depresemi se v době nekončící pandemie koronaviru vypořádávají vysokoškolští studenti. Poptávka po psychologické pomoci se v poradenském centru Mendelovy univerzity v Brně ve druhé polovině roku 2020 zdvojnásobila.
Jde o důsledek dlouhotrvajících restrikcí i nedostatku sociálních kontaktů. Studenti a obecně mladí lidé podle řady studií představují v době pandemie ohroženou skupinu z hlediska duševního zdraví. Větší zájem o psychologické poradenství se s příchodem pandemie neprojevil okamžitě. Náhlé uzavření školy se zákazem osobního kontaktu naopak loni na jaře 2020 spíše poptávku utlumilo. Nárůst individuálního psychologického poradenství se začal projevovat postupně, a to především ve druhé polovině roku.
„Počet přihlášených klientů v druhé polovině roku 2020 vzrostl dvojnásobně oproti stejnému období předchozího roku,“ řekla vedoucí Poradenského a profesního centra Mendelovy univerzity Alena Krejčí.
Zvýšený zájem o psychologickou pomoc trvá i s vrcholící zimou, která patří pro řadu lidí ke kritickým obdobím z hlediska duševní pohody. „Aktuálně poskytujeme mezi 20 až 30 hodinami individuálního psychologického poradenství týdně,“ dodala Krejčí.
K nejčastějším tématům patří nedostatek sociálních kontaktů, úskalí distanční výuky, "digitální únava", neznalost prostředí, obava z ukončení studia a z budoucnosti či obecná ztráta motivace. „Dále můžeme jmenovat deprese a úzkosti, vztahové potíže, sebeřízení a organizace života, prostě dopad pandemie na každodenní život,“ uvedla psycholožka Zdeňka Hort. Psychologické služby lze nyní na univerzitě poskytovat jen on-line.
Poradenské centrum nabízí také řadu webinářů a nově také podpůrnou skupinu pro studenty v on-line prostředí. „Společně zde sdílíme různá témata, která studenti aktuálně řeší, například jak se připravit na zkoušky či státnice s koronavirem, jak trávit svátky bez rodiny, jak se sebeřídit, jak o sebe pečovat,“ uvedla Hort.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.