pondělí 1. března 2021 Bedřich

Uvolnění opatření nehrozí, naopak. Vláda dnes podle Babiše projedná další zpřísnění

Vláda bude dnes odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru. Příslušná ministerstva předloží své návrhy, řekl po dnešním jednání premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že není prostor na rozvolňování, naopak je třeba zvážit, jak dosavadní opatření vymáhat či zpřísnit.

Babiš poznamenal, že počty nově nakažených začaly v tomto týdnu růst. „Nemůžeme si dovolit rozvolňování při takových číslech," uvedl. Co budou návrhy na zpřísnění obsahovat, nechtěl předjímat.

„Budeme spíš řešit zpřísňování opatření, pravděpodobně se nacházíme v situaci, kde lidi, kteří opatření dodržují, jsou naštvaní a mají pocit, že je stát nedostatečně vymáhá. Potom jsou tu lidi, kteří je nedodržují a ti jsou naštvaní, že děláme opatření," uvedl Babiš. Ve čtvrtek podle něj vláda bude jednat o tom, jak epidemii "řešit lépe".

Ministerský předseda v tomto ohledu také uvedl, že vláda situaci nemůže zvládnout, "pokud všichni nebudou spolupracovat".

Poznamenal, že současná opatření platí od 27. prosince, ale nefungují dostatečně dobře, na což musí vláda reagovat. Ministři podle něj kvůli tomu ani neprobírali změny plánované v systému protiepidemických opatření PES. Na dotaz, zda kabinet chystá kompenzace pro případné další restrikce, uvedl, že věc bude řešit. „Nejdřív ale budeme muset vyřešit problém, co máme," uvedl.

Aktuální situace v Česku

V Česku ve středu přibylo 8452 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 240. Proti minulému týdnu klesl i počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19, kterých je nyní pod 6000 tisíc a pod tisíc kles také počet pacientů ve vážném stavu.

Podíl nakažených mezi testovanými ve středu klesl ke 28 procentům, v úterý byl nad 29 procenty. Počet testů PCR se od pondělka drží pod 30.000, podobně jako ve většině pracovních dnů minulého týdne. Méně přesných, ale rychlejších antigenních testů bylo ve středu téměř 23.000, zhruba o 2000 méně než v úterý.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook / Andrej Babiš

Štítky koronavirus, opatření, vláda, česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.