Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekÚterý, 17. listopadu 2020, 19:00
17. listopad v naší zemi slavíme zejména jako Den boje za svobodu a demokracii, ale už deset let si ho připomínáme také jako Světový den předčasně narozených dětí.
Proč je dnes předčasný porod tak velmi frekventované téma? Zřejmě je to druhá strana mince pokroku dnešní doby. Díky moderním metodám a úspěchům lékařské vědy se v posledních dvaceti letech výrazně zvýšil počet předčasně narozených dětí. Pokrok je mnohdy požehnáním pro páry, které by jinak zůstaly bezdětné, i naděje pro rodiče nedonošených dětí. Na druhou stranu to s sebou přináší i určitá rizika budoucího vývoje. Nejcitlivější skupinou jsou děti s nízkou až extrémně nízkou porodní váhou (800 gramů i méně), které se často narodí před 30. týdnem těhotenství.
Dítě, které se narodí předčasně, je umístěno do speciálního prostředí inkubátoru na oddělení tzv. novorozenecké JIP (Jednotky intenzivní péče). Zde je čeká ještě dlouhá a náročná cesta, než bude moci být plně se svými rodiči a sourozenci. Je vystaveno mnoha nepříjemným a bolestivým procedurám (napojení na ventilátor, krmení sondou, odsávání atd.), které jsou však nezbytné pro jeho přežití. Velkou péči mu věnují lékaři, sestry i další nepostradatelní odborníci – fyzioterapeuti, kliničtí psychologové a logopedi či laktační poradkyně. Pro rodiče je toto období velmi náročné. Maminka se těší, že bude moci své dítě vzít po porodu do náruči, místo toho však prožívá strach a obavy o budoucnost a zdraví svého děťátka.
Čtvrtek, 8. října 2020, 18:00
Co budeme dělat? Zvládneme to vůbec? A jak nás přijme okolí? Tyhle a mnohé další otázky víří hlavou rodičům, kteří se nedávno dozvěděli, že se jim narodí dítě předčasně či s postižením, nebo ho právě přivedli na svět. Cítí se nejistí a nevědí, na...
Rodinám může v této situaci významně pomoci služba rané péče. Poradci rané péče poskytují rodičům psychickou podporu pro zvládnutí situace a také poradenství, jak děťátko po propuštění z nemocnice správně stimulovat, aby se i přes náročný start optimálně vyvíjelo. Někdy časem zvládne vše, co obvykle děti v jeho věku, jindy je potřeba trpělivě hledat vhodné cesty k postupnému nabývání schopností a dovedností. K informacím o podpoře rané péče se rodiče často dostávají později, než by bylo optimální.
Cílem Poradny rané péče DOREA, kterou provozuje Slezská diakonie Brno, je pomoci rodinám v této situaci a poskytnout jim včasnou podporu. Poradkyně rané péče přirozeně a profesionálně navazují na akutní péči zdravotníků a provází klienty v jejich přirozeném prostředí. Podporují rodiny při zvládání náročné situace po propuštění z nemocnice. Pomáhají rodině objevit vlastní vnitřní sílu a potenciál i řešit potřebné záležitosti – od bezplatného zapůjčení speciálních pomůcek až po shánění financí na nákladné terapie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.