čtvrtek 13. května 2021 Servác

Na pátek třináctého připadá Den požární bezpečnosti. Jak byste obstáli v testu, který připravili hasiči?

Pátek třináctého znamená pro většinu pověrčivých lidí smůlu. Dobře si to uvědomují hasiči, pro které ale toto datum značí Den požární bezpečnosti. Varují lidi před možným ohněm a radí, jak se nežádoucímu vzplanutí v domácnostech vyhnout.

V loňském roce v Jihomoravském kraji museli hasiči vyjíždět k 1590 případů požárů. Hned 14% z nich se týkalo ohně v bytech, domech a dalších obytných prostorech. Při požárních nehodách zemřeli dva lidé a na padesát se jich zranilo. Hasiči proto připomínají obezřetnost a radí, jak zabezpečit své domovy proti požáru

V rodinných i bytových domech platí povinnost vybavit tyto budovy postavené nebo rekonstruované po 1. červenci 2008 autonomním hlásičem požárů. V jiných stavbách je pořízení takového hlásiče dobrovolná, hasiči ale minimálně doporučují, aby majitelé či provozovatelé instalaci hlásiče zvážili. Požáry v domácnostech totiž mívají tragické následky. Přináší proto několik rad, jak se v případě, že začne u vás doma hořet, zachovat. 

Jak se zachovat v případě požáru v domácnosti:

1. Nejdříve chraňte své životy, teprve potom až majetek.
2. Pokud to situace a rozsah požáru dovolí, snažte se o prvotní hasební zásah – hasicím přístrojem, vodou, hasicím sprejem apod. Oheň vám však nesmí zatarasit únikovou cestu!
3. Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty (ústa i nos) si chraňte navlhčenou rouškou (stačí i kapesník).
4. Pokud je požár většího rozsahu, neztrácejte čas a zachraňte se únikem z objektu.
Samozřejmostí by mělo být ohlášení každého požáru na naši tísňovou linku 150 nebo 112.

„Závěrem doporučujeme si udělat test, jak jste Vy a Vaše domácnost připraveni na případný požár." připomíná mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. 

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky požár, test, brno, hasiči, jmk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.