středa 23. června 2021 Zdeňka

Kaviár z ostružin? Cena pro nejlepší veganské jídlo letos putuje do Brna

"Konkurence byla veliká, o to více mě první místo těší,“ říká kuchařka a majitelka brněnské restaurace Die Küche, která uspěla v soutěži o nejlepší veganský pokrm.

Což takhle dát si seitan. Veganská strava nabývá na popularitě a místem, kde se lidé mohou takto najíst vůbec nejlépe, je Brno. Alespoň podle České veganské společnosti, která letos vyhlásila soutěž o nejlepší rostlinné jídlo. První ročník soutěže pak v konkurenci více než třiceti kuchařů ovládla Pavla Drlíková z Die Küche. Porotě představila carpaccio z červené řepy, nočky z mandlového sýru, crumble z vlašských ořechů a ovesných vloček, a kaviár z ostružin.

„Snažila jsem se vymyslet recept tak, aby jednotlivé chutě do sebe zapadaly. Zároveň, aby každý jednotlivý komponent byl perfektně ochucený a měl odlišnou strukturu. Jemná konzistence mandlového sýru a naložené řepy, crumble jako křupavá složka a kaviár představující výbuch silných chutí,“ popsala pětatřicetiletá Drlíková, která za svými zády nechala i zástupce slavné restaurace Alcron.

Podle předsedy České veganské společnosti Martina Ranningera soutěž ukazuje, že i veganské pokrmy mohou být gastronomickým uměním. „Příznivce veganství, kteří z různých důvodů chtějí snížit spotřebu živočišných produktů ovšem podporujeme dlouhodobě,“ připomněl Ranninger činnost organizace, která jako jediná v Česku zaručuje zákazníkům výhradně veganský původ potravin.

Těžké časy pro gastro

Stejně jako většina tuzemských restaurací, i v Die Küche reagují na vládní opatření proti šíření koronaviru. „Máme otevřené okénko, kde si lidé mohou vyzvednout jídlo take away. Využíváme rozvozové služby Wolt a za chvíli bude možnost i přes Dáme jídlo,“ prozradila Drlíková. Oceněná kuchařka, která před čtyřmi lety restauraci zakládala, nyní očekává horší časy. „Tržby šly hodně dolů. Spíš budeme ve ztrátě,“ připustila.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Die Küche

Štítky veganství, nejlepší veganské jídlo, Die Küche, česká veganská společnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.