Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 14. října 2020, 15:46
Vláda dnes dopoledne schválila programy podpory postižených sektorů, které výrazně zasáhla koronavirová krize. Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moct žádat o dotace v pokračování programu COVID sport, kde je připraveno 500 milionů korun. Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura, ve kterém je pro ně vyčleněno 750 milionů korun. Na pokrytí ztrát způsobených covidem-19 dostanou až miliardu korun zájezdoví dopravci. Stát přispěje padesáti procenty také podnikatelům, kterým vláda nařídila zavření nebo omezení provozu.
Právě jsme na vládě schválili programy podpory pro postižené sektory. Restaurace, zájezdova doprava, kultura, vzdělávací akce, sport, provoz volnočasových aktivit ad. Pokrýváme v plné výši zaměstnance, nájemné, částečně i další klíčové náklady.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) October 14, 2020
O dotace v pokračování programu COVID sport budou moct žádat kluby a pořadatelé sportovních akcí. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. V programu je podle vládních materiálů připraveno 500 milionů korun. Druhou výzvu programu dnes schválila vláda, sdělila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Program připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou (NSA).
O kompenzace budou moci žádat kluby z deseti profesionálních soutěží, které určila NSA. Jedná se o první a druhou fotbalovou ligu, extraligu a první ligu ledního hokeje a nejvyšší soutěže v basketbalu, volejbalu a házené. Maximální výše dotace je určená podle analýzy ekonomické náročnosti sportu a pohybuje se od 750 tisíc korun na klub pro volejbal a házenou po 12,5 milionu korun pro prvoligové fotbalové a extraligové hokejové kluby.
Na kompenzace budou mít nárok také komerční pořadatelé sportovních akcí určených pro sportovce z více než dvou klubů nebo širokou veřejnost. Dotace bude určena na uhrazení marně vynaložených nákladů v loňském a letošním roce souvisejících s akcemi, které se měly konat od 12. března do 31. července letošního roku. S kompenzacemi pro akce, které musely být kvůli vládním opatřením zrušeny nyní na podzim, návrh tohoto programu nepočítá.
Už dříve NSA vyhlásila program COVID sport. Ten měl pomoci neziskovým sportovním organizacím. Agentura v něm přijala stovky žádostí. Na pomoc byla připravena miliarda korun, ale nevyčerpala se. NSA si to vysvětlovala mimo značnou pomocí měst a krajů, které sportovním organizacím odpustily nájemné a další náklady v době uzavření sportovišť.
Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Na tuto pomoc je v něm vyčleněno 750 milionů korun. Podporu budou moci dostat ti, kdo měli kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru zbytečně vynaložené náklady či nemohli kvůli opatřením pokračovat ve své umělecké nebo kulturní činnosti. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je pro jednotlivce určena jednorázová podoba 60 tisíc korun do konce roku a podnikatelé mohou v rámci uznatelných nákladů žádat až o deset milionů korun.
Podpora z nově schváleného programu se poskytne ve formě dotace ex post na marně vynaložené výdaje za jednotlivé kulturní akce či projekty, které vznikly v období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020, a za výdaje v kontinuální činnosti v oblasti kultury v období od 1. března 2020 do 20. listopadu 2020, které byly kvůli opatření vlády výrazně omezeny, přesunuty nebo zrušeny.
Podpora je určena výkonným umělcům, odborným technickým profesím a subjektům podnikajícím v kultuře na marně vynaložené výdaje, které vznikly ve spojitosti s organizací kulturních akcí a kontinuální činností v kultuře v období od 10. března 2020 do 31. prosince 2020 a byly v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády omezeny, přesunuty nebo zrušeny.
Vláda právě schválila 2.výzvu programu COVID-Kultura,která bude vyhlášena zítra. Začínáme s 750 mil. Určeny jsou pro subjekty podnikající v kultuře i OSVČ.Ty dostanou 60 tis. Kč,firmám uhradíme náklady až do 10 mil. Kč. Podmínky budou mnohem volnější než v 1.výzvě.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) October 14, 2020
Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu až miliardu korun. Kompenzace, které budou vypláceny za sedačku a den, dnes schválila vláda. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach.
Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od březnového začátku nouzového stavu až do konce letošního června. Stát totiž zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku. Výše dotace se přitom bude vypočítávat na sedačku a den. Stát bude peníze rozdělovat podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity.
Peníze by měly dopravcům pomoci především s leasingovými splátkami. U běžného zájezdového autobusu činí až 150 tisíc korun měsíčně, u patrových vozidel s cenou kolem 14 milionů korun je to ještě o 100 tisíc korun více. Firmy budou moci peníze použít i na ukončení činnosti. Podle ministerstva dopravy má podpora umožnit provozovatelům adaptaci na situaci na trhu do druhého čtvrtletí příštího roku. Podle sdružení dopravců Česmad Bohemia, se kterým resort program konzultovalo, podpora dopravcům pomůže, je však nutné ji poskytnout co nejdříve.
Podnikatelé, kterým vláda v boji proti koronaviru nařídila zavření nebo omezení provozu, budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Stát jim přispěje 50 procent z celkového nájemného za toto období. Maximální výše podpory bude deset milionů korun. Na program je vyčleněna částka 1,2 miliardy korun.
O příspěvek na nájem budou moci žádat stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky, kina, kongresy, veletrhy, výstavy, herny a kasina. Dále mohou žádat o podporu komerčně provozovaná sportoviště jako kurty, kluziště, kurty či tělocvičny. Program bude otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a wellness. Nárok na podporu budou mít také zoologické zahrady, komerčně provozovaná muzea, galerie, památkové objekty či planetária. Pomoc se vztahuje také na zařízení zaměřené na zájmovou, výchovnou a vzdělávací činnost pro děti a mládež od šesti do 18 let.
Podnikatelé zasaženi v souvislosti s první vlnou pandemie mohli od 26. června do 30. září žádat o příspěvek na komerční nájem. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispívá 50 procent. Podmínkou bylo, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatil pětinu. Ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo 18.720 žádostí za 2,6 miliardy korun. Na program bylo vyčleněno pět miliard korun.
V Česku dnes začala platit nová opatření proti šíření nákazy. Restaurace, bary a kluby musejí zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.
Na vládě jsme právě schválili velký liberační balíček daňových úlev pro zasažené podnikatele ⤵️ pic.twitter.com/Bl6ps4ypV6
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) October 14, 2020
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.