Před dvěma lety park na Mendlově náměstí ožil. Vystavěla se nová zeleň, lavičky, nová zastávka hromadné dopravy, ale hlavně kavárna Plovárna a veřejné toalety. Dnes místo Brňáků chodí do parku odpočívat bezdomovci.
V roce 2016 vypsala městská část Brno-střed architektonicko-urbanistickou soutěž s názvem Úprava veřejného prostoru mezi ulicemi Výstavní-Veletržní při Mendlově náměstí. Projekt zahrnoval i úpravy povrchů parkových cest, vysázení okrasné zeleně a instalaci veřejného osvětlení, laviček, odpadkových košů a pergoly. S trojící červených kontejnerů navázala provozovatelka café Plovárna na projekt Piknik box v Björnsonově sadu.
Snaha udržet místo stále zajímavé pro zákazníky bohužel ztroskotala.„Zvýšil se mi tam počet bezdomovců a lidi kvůli tomu odchází. Bezdomovci si chodí na ty záchodky a je to dost velký problém. V popisu výběrového řízení bylo uvedeno, že je součástí provoz veřejných toalet, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že to bude v takovém stylu. Uklízíme to a čistící prostředky a toaletní potřeby tam dávám taky já. To v původním návrhu bylo, ale nepředstavovala jsem si, že tam budou alkoholici bez domova a sem tam si tam budou feťáci bouchat do žíly,” uvedla pro web archSPACE Mariana Trantinová.
Mendlovo náměstí patří mezi jedno z nejnebezpečnějších míst v Brně a jednotky strážníků a policistů mají park pravidelně pod dohledem. „Mendlovo náměstí patří z našeho pohledu k nejkontrolovanějším místům v Brně. Jenom v září tam strážníci podnikli přes tři sta kontrol. Právě parku a přestupnímu uzlu věnují zvláštní pozornost,“ informoval tiskový mluvčí strážníků Jakub Ghanem.
Narůstající počet bezdomovců se stává nezvladatelný. „Jsem tu dva roky a výrazně se to za tu dobu zhoršilo. Předtím jich tam bylo 5 a teď je jich tam třeba 20. Nárazově jich může být 30, jsou roztroušení různě po parku,“ dodává Tratinová.
Na podnět Městské policie se na Mendlově náměstí rozšířil i kamerový systém, který strážníkům pomáhá při dopadení podezřelých. Kamery a pravidelné kontroly mírní situaci. „Například v září se tady hlídky zabývaly převážně drobnými přestupky, například ve čtyřech případech odhazováním odpadků a třikrát pitím alkoholu na veřejnosti. Celkem jsme evidovali 23 přestupků, většina souvisí s kouřením na zastávkách. Za říjen jsme zatím zaznamenali pouhé tři přestupky,“ doplnil Ghanem.
Odbor sociální péče Magistrátu města Brna je se situací obeznámen a zaměstnanci park pravidelně každý týden navštěvují. „V parčíku u zídky na ulici Výstavní kurátoři kontaktovali tři osoby bez domova seniorského věku (jednoho mladšího klienta s přiznaným invalidním důchodem a jeden klient spal na Bakalově nábřeží). Všichni oslovení klienti znají své sociální kurátory a jsou plně informováni o všech nabízených službách ve městě Brně,“ řekl tiskový mluvčí magistrátu města Brna Filip Poňuchálek.
Mendelovo náměstí je dopravní uzel a střetává se zde velké množství lidí. Pro bezdomovce se park stal výhodným místem pro žebrání. „Oslovení občané lidem v nouzi často ze soucitu vyhoví, a tak je pro tyto osoby výhodnější zdržovat se okolo zastávek hromadné dopravy a v přilehlých oblastech, než se odebrat do městem zřízených kontaktních center pro osoby bez domova,“ dodal Poňuchálek.
Přestože město lidem bez domova nabízí místo, kde mohou složit hlavu, vysprchovat a najíst se, někteří však tuto možnost nevyužívají, protože klienti se musí v zařízení určitým způsobem chovat. „Někteří klienti nechtějí nebo nejsou schopni dodržovat jakákoliv pravidla a v tomto případě zbývá pouze obrátit se na Policii ČR nebo Městskou policii,“ uvedl Poňuchálek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Dobrý den. Bydlím na mendlově náměstí od roku 2005. Zažil jsem bourání bývalého Krasu, opravu parku před zámečkem, revitalizaci stávajícího parku u "Plovárna" a nestačím se našemu vedení Brna střed divit. Náš výbor SVJ Veletržní 684/3 bojuje s Brnem střed již 2-3 roky naspátky ohledně prostor bývalého Krasu: vlastník je Mendel Platza, a.s a celého regionu Mendláku a je to hamba celého Brna. Dokonce jsme Městské policii nabízeli nebytové prostory jako dočasný prostor služebny - odmítnuto. Celý prostor Mendláku bez systematického dozoru alespoň MP bude stále výspou bezdomovců a nepřizpůsobivých osob. Krásný prostor vytvořený za miliony z našich daní je těmito osabymi znehodnocován fyzicka, ale hlavně i z pohledu hygieny a ochrany zdraví, matky s děrtmi apod. ... Stávající situace je tristní a naší zastupitelé by se měli hluboce zamyslet zda stále tolerantně řešit otázku bezdomovců a nepřizpůsobivých osobje je správné.