Na konci prázdnin se brněnským archeologům podařilo objevit v Heršpicích staré pravěké pohřebiště s devíti hroby, ve kterých se nacházely kostry i s úlomky keramiky a nejrůznějšími starými šperky. V jednom z hrobů byl dokonce nalezen i bojovník s mečem. Nález pravděpodobně pochází z doby bronzové, zhruba z 4. století před naším letopočtem.
Na přelomu měsíce srpna a září proběhl krátký záchranný archeologický výzkum při výstavbě nové haly společnosti Hortim International v Brně - Horních Heršpicích. Blízko tohoto areélu se nachází bohaté naleziště, kde v minulých letech archeologové našli hotový poklad. I nyní se na vcelku malém prostoru podařilo odkrýt laténské kostrové pohřebiště a dvě sídlištní jámy s keramickými úlomky, podle kterých vědci odhadli, že kostry pochází až ze staršího pravěku, tedy přibližně do 4. století př. n. l.
Celkem našli archeologové devět hrobů, a to prozatím prozkoumali pouze severní až severozápadní část areálu pohřebiště. Další hroby se pravděpodobně budou nacházet jižně i východně od skryté plochy. K nekropoli pravděpodobně patří i hrob, který archeologové odhalili v osmdesátých letech při stavbě kanalizace.
"Mezi milodary byly nejčastěji zastoupeny špatně dochované železné, případně bronzové spony, které tvořily součást oděvu pochovaných. Bronzovou sponu s precizně provedenou výzdobou terčíku na patce můžeme přiřadit ke sponám münzingenského typu. Ve třech pravděpodobně ženských hrobech se vyskytovaly bronzové ozdoby - nápažníky či náramky, nánožníky, v jednom případě i nákrčník. V dalším hrobě byl pohřben bojovník s mečem," uvedl pro ČTK Jiří Zubalík z Ústavu archeologické památkové péče.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.