Otec musí jezdit za synem ve střídavé péči stovky kilometrů. Část cesty musí podle soudu platit matka

Autoři | Foto pixabay.com

Ústavní soud vyhověl stížnosti otce, který musel o víkendech dojíždět stovky kilometrů, aby se mohl stýkat se synem. Na dopravě by se měla podílet i matka, která má chlapce v péči. Větší vzdálenost mezi bydlišti rodičů dítěte nemůže za standardních okolností jít k tíži pouze jednomu z nich a nesmí být důvodem porušení práva dítěte na styk s oběma rodiči, rozhodl soud v nálezu.

Soudy po rozchodu rodičů svěřily chlapce do péče matky. Bydliště někdejších partnerů jsou vzdálená 273 kilometrů. Aby mohl otec o "svých víkendech" hocha vyzvednout a zase vrátit k matce, musel celkem ujet přes 1000 kilometrů a strávit v autě kolem 18 hodin. Vlaková ani autobusová doprava se nejevila výhodněji.

Krajské soudy se postavily na stranu matky

Otec žádal, aby se nějak zapojila i matka, například dítě někdy sama vozila k otci a zase je vyzvedávala. Okresní soud ve Zlíně i odvolací krajský soud ale zátěž spojenou s dopravou mezi bydlišti někdejších partnerů ponechaly na bedrech otce. Po zásahu ústavních soudců se krajský soud bude sporem zabývat znovu.

Zátěž je nutné rovnoměrněji rozložit mezi oba rodiče, včetně matky, která má dítě v péči. „Ústavní soud má za prokázané, že realizace styku nezletilého s otcem je v tomto konkrétním případě náročná, a nevidí po důkladném seznámení se s posuzovanou věcí žádného důvodu, proč by se na ní neměli podílet oba rodiče stejným, nebo alespoň podobným dílem," stojí v nálezu.

Ústavní soud zároveň vyzval rodiče, aby respektovali nejlepší zájem syna a pokusili se najít v otázce péče o něj alespoň částečně společnou řeč. „Neboť tím, kdo v nastalé situaci nejvíce trpí, je bezpochyby právě jejich nezletilý syn," konstatoval soud.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ústavní soud, syn, střídavá péče, otec, matka, Zlín

Komentáře

Zdeněk Gellrich

Miloslav Misot Přesně tak.

Pátek, 18. září 2020, 10:56Odpovědět

Miloslav Misot

a proč to neudělat jednoduše ?.. Pokud do rozvodu žili v současném bydlišti matky a syna (v prostředí, na které byl synek zvyklý), tak je chybou otce, že se odstěhoval tak daleko a jen ať si to platí.. Pokud původně žili v nynějším otcově bydlišti, tak je chybou matky, že se tak daleko přestěhovali (z přirozeného synkova prostředí) a měla by synka k otci vozit......

Středa, 9. září 2020, 08:07Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.