Odhalení sochy Martina Středy připadlo symbolicky na Den Brna, a to na sobotu 15. srpna, kdy si Brňané připomínají nedobytí města Brna Švédy v roce 1645. Socha stojí před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde byl páter Martin Středa rektorem koleje a kde je také pohřbený.
Obléhání Brna Švédy v roce 1645 se stalo významnou události třicetileté války. Necelých 1500 Brňanů uchránilo město před skoro 30 tisíci Švédy. „Martin Středa organizoval obranné oddíly studentů a všem obráncům poskytoval velmi potřebnou a účinnou duchovní podporu. A stal se tak jedním z hlavních strůjců konečného úspěchu,“ uvedla primátorka města Brna Martina Vaňková.
Dle náměstka primátorky Petra Hladíka měl mít Martin Středa sochu v Brně už dávno. „Jsem ráda, že i toto slavné období našich dějin bylo zahrnuto do projektu Sochy pro Brno,“ sdělila Vaňková. „Vzdáváme tak holt Martinu Středovi i neohroženým Brňanům, kteří nenechali své město napospas nepříteli,“ dodala.
Autorem sochy je Jan Šebánek. „Autor vtělil do svého díla legendu o duchovní a mravní síle, která překonala sílu hrubou, symbolizovanou dělovou koulí,“ okomentovala Vaňková. Legenda totiž praví, že poslední vystřelená dělová koule dopadla ke Středovým nohám a zůstala nehybně ležet. „Je to srozumitelné a zároveň hluboké poselství, které neztratilo nic na své aktuálnosti,“ řekla Vaňková.
Na závěr soše požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. „Žehnání je modlitba, aby tato socha zde nestála jen tak nadarmo, aby v nás vzbuzovala touhu poznat naše kořeny a abychom si mohli zamilovat i to, co je před námi,“ vysvětlil Cikrle. „Doufám, že Brňané tuto sochu přijmou a budou se z ní dlouho těšit,“ vyjádřil přání autor sochy Jan Šebánek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Myslím, že Hus může dál odpočívat v pokoji, pane Raušere. Husitství v moravských městech nikdy moc nekvetlo a o Brnu to platí dvojnásob. Ale třeba vás potěší, že Raduilt de Souches byl v době obléhání Brna protestantského vyznání- přesněji hugenotem a přesto bojoval proti protestantským Švédům. Na katolickou víru přestoupil až později- podle jeho vlastních slov pod vlivem právě pátera Středy. Oni ti Švédové do českých zemí nepřicházeli jako žádní osvoboditelé a i kdyby tehdy dobyli Vídeň, nemělo by to na postavení zemí koruny české žádný podstatný vliv. A co napáchali kolem Brna a při svém stahování na Moravě jen dokazuje, jak by se Moravanům vedlo pod novými pány.
Baron Pepan Mlaskavý - nemusíte dávat tak okatě najevo svoji duševní chudobu.
Vážený pane ,,Laskavý "(?) Vaše ubohost nezná meze a potřeba ji tady ventilovat je akorát k politování.....P.Martin Středa nikoho na smrt neposílal a byl uznávaný už za svého života.Další velitel tehdejší obrany Brna Ratuiot de Souches má pomník v kostele sv.Jakuba v Brně.Takže jsem zvědavá jaké výblitky napíšete na jeho adresu.....
Tak jak je zvykem této židovské sekty, kteří si říkají křesťané. Postaví pomník posránkovi který posílá studenty na smrt zatímco on se snaží uchovat majetek vatikánské církve, která nemá nikdy dost zlata. Padlí obránci pomník nemají, ale úchylus uzurpustus vatikanus ano. Hanba Brnu, že to dovolila!
Páter Martin Středa si svůj pomník vybudoval už za svého života svými skutky. A je dobře, že konečně v Brně je opět jedna socha odpovídající reálu. Nikoliv žirafa jménem Jošt, nebo falus u Mamlasů.
Konečně máme v Brně sochu krásnou a důstojnou na rozdíl od nahatého W.A.Mozarta před Redutou a předraženým rádoby orlojem na nám Svobody.Současným brněnským z zastupitelům !!!