pátek 14. srpna 2020 Alan

S létem přibývá vážných zranění, které si děti udělají na trampolínách

Ve znojemské nemocnici leží dva chlapci, kteří se vážně zranili na trampolíně. Jeden si vykloubil koleno a druhý si urazil dolní konec pažní kosti, uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní podobných úrazů přibývá a lidé by měli být opatrní.

Zranění, které může skončit až amputací

Sedmiletý chlapec skákal na trampolíně, kterou měl teprve deset dní. „Při skákání si způsobil vykloubení kolena. Došlo k přetržení tří ze čtyř hlavních vazů kolena. Poranění je v dětském věku extrémně vzácné a může končit až amputací končetiny," řekla Veselá.

Podle ní měl ale chlapec štěstí. „Odtržený vaz uvnitř kloubu jsme fixovali na původní místo, chlapec se po operaci cítí dobře a jeho stav je stabilizovaný. Bude se učit chůzi o berlích," uvedl primář ortopedicko-traumatologického oddělení Radek Hart.

Desetiletý školák si na trampolíně urazil dolní konec pažní kosti. Lékaři ho museli operovat. „Byl mu zcela obnoven tvar pažní kosti fixací dráty," uvedla Veselá.

Více dětí na jedné trampolíně znamená vyšší riziko

Upozornila na to, že zranění na trampolínách se řadí na první místa mezi zraněními, která si způsobí děti při hraní. „Podle Centra prevence úrazů a násilí se dvě třetiny úrazů stanou na trampolíně tehdy, kdy je na ní současně více než jedno dítě. Zvláště zranitelné jsou děti pod šest let, protože mají nižší váhu, a tím mají větší riziko úrazu," uvedla Veselá. Dodala, že na trampolíně děti musí být pod dozorem dospělého.

Znojemská nemocnice provede ročně kolem 800 operací pohybového aparátu. „Nejvíce je to v letních měsících, které jsou spojené s fyzickou aktivitou," doplnila Veselá. Převážná část zranění se stane na dovolených.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky trampolína, děti, zranění, nemocnice znojmo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.