středa 21. října 2020 Brigita

Desítky metrů pod Brnem jsou zásoby podzemní vody. Město je chce kvůli suchu prozkoumat

Brno reaguje na aktuálně probíhající klimatickou změnu a s ní spojená drastická sucha, která sužují a podle odborníků budou sužovat jižní Moravu stále častěji. Město chce tzv. artéské studně. Jde o zásoby vody desítky metrů pod zemí. Artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové. Projekt bude stát 6,6 milionu.

Rada města Brna tento týden schválila zahájení zadávacího řízení na zakázku. „Zkušenosti z minulých let ukazují, že nedostatek vody je velkým problémem. Proto si necháme zpracovat studii zaměřenou na využití artéské vody, která se nachází pod městem," uvedl Hladík.

Čtyři odběrná místa a plničky vody do PET lahví

Základem průzkumu bude revize nynějších vrtů a navržení míst, kde by mohly být vrty nové. „Dále by měly být vytipované vrty, které by mohly sloužit pro zásobování obyvatel pitnou vodou v případě krizového stavu," poznamenal náměstek.

U výběru vhodných vrtů zohlední město jejich dostupnost, vlastnictví pozemku, vydatnost a případná hrozba kontaminace. „Vybrané vrty by měly být v budoucnu opatřeny plničkami vody do PET lahví. Předpokládáme, že by mohla vzniknout až čtyři odběrná místa," uvedl Hladík.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky artéská voda, artéské studně, podzemní voda, sucho

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.