Zkouška ohněm. Na budoucí kariéru v oboru medicíny se připravující studenti pomáhali při boji s epidemií nemoci COVID-19. A pomoc to byla opravdu výrazná, 450 zapojených studentů lékařských, ale i nelékařských studijních programů, odpracovalo bezmála 25 tisíc hodin v různých zdravotních zařízeních ve čtyřech krajích republiky.
S pomáháním ve zdravotnictví i sociálních službách začali studenti Lékařské fakulty MU ihned po vypuknutí epidemiologické krize. Pracovali na pozicích ošetřovatel a sanitář, zapojili se do intenzivní i standardní péče, pomáhali s odběry vzorků, při práci v laboratořích i při studii promořenosti obyvatelstva.
„Zásadním přínosem byla jejich aktivita především v odběrových stanech, call centrech Krajské hygienické stanice a na mnoha klinikách a odděleních ve fakultních nemocnicích v Brně i v nemocnicích v Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji i v kraji Vysočina,“ zhodnotil děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko.
„Obrovsky mě překvapilo a potěšilo, že studenti měli a stále mají velký zájem pomáhat. Hodně nám pomohla i úzká spolupráce s vedením fakulty a také to, že nám jako vysokoškolákům věřili,“ vzpomíná student medicíny Martin Janků, který měl na starosti koordinaci pomoci vysokoškoláků na Lékařské fakultě MU.
„Nebylo snadné kombinovat plné nasazení v mnohahodinových směnách, a přitom pokračovat ve svém studiu a v přípravě na zkoušky,“ připustila předsedkyně Studentské komory Akademického senátu Lékařské fakulty MU Natálie Antalová. „Současně nám ale tato situace umožnila nahlédnout do přímé medicínské praxe. Za dva měsíce boje s epidemií jsme se o tom, jak se jednat s pacienty a co prožívají, když mají opravdu strach, dověděli skutečně mnoho,“ shrnula Antalová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.