sobota 26. září 2020 Andrea

Brno daruje pozemky na výstavbu Dokumentačního centra holokaustu

Dokumentační centrum holokaustu na Moravě má být trvalou připomínkou nejtemnějšího období židovských dějin. Zastupitelé dnes schválili Memorandum o spolupráci mezi městem a Nadačním fondem pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě.

Cílem projektu je nejen připomínka holokaustu, ale také vytvoření plastického obrazu celé historie židovské přítomnosti na Moravě, která se datuje od poloviny 13. století. Iniciátorem projektu je Martin Reiner, předseda Nadačního fondu pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě, který se obrátil na vedení města s návrhem vybudování tohoto centra. 

„Město Brno se v Memorandu o spolupráci zavazuje poskytnout části pozemku p. č. 273/1 a pozemku p. č. 273/7 při ulici Benešova formou práva stavby, a to bezúplatně na dobu deseti let po předložení projektové dokumentace záměru a na dalších 99 let v případě, že bude záměr v této době realizován,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pozemky, které by k vybudování pamětního místa měly sloužit, leží v oblasti, která je s Židy historicky spojena - jen pár metrů od brněnské synagogy na Skořepce i od místa, kde dříve stávala Velká synagoga. Stejně daleko je i místo první synagogy na místě dnešního kostela sv. Máří Magdaleny. 

Knihovna, přednáškový sál, galerie, kavárna i náučný program pro děti

„Smyslem projektu je také zbudovat reprezentativní budovu, jejímž autorem bude některý z předních světových architektů. Ambiciózní ideou projektu tedy je spojit společensky závažný obsah s mimořádnou, nevšední formou. Nadační fond má za úkol získat finanční prostředky na realizaci stavby,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Robert Kerndl.

Dokumentační centrum má být živým organismem obsahujícím knihovnu s badatelnou, přednáškový a promítací sál s kapacitou 100–120 lidí, vzdělávací centrum pro děti, galerijní prostor pro dočasné výstavy, kavárnu a potřebné zázemí. Samotná muzejní část bude zpracována moderní formou interaktivní a multižánrové expozice za použití audio-vizuálních médií, s bohatým využitím sbírkových předmětů.

Součástí stavby Dokumentačního centra bude objekt podzemního parkoviště s kapacitou 100 parkovacích míst. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Galerie hlavního města Prahy | Zdroj s použitím TZ

Štítky holokaust, pamětní centrum, synaoga, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.