S nedostatkem ochranných pomůcek v době pandemie se mnozí rozhodli nějak bojovat, nejčastěji domácím šitím roušek. S trochu jiným způsobem přišla mladá maminka na mateřské z Brna. Dagmar Ševčíková dala dohromady skupinu lidí, kteří doma na 3D tiskárnách vyrábějí ochranné štíty. Společně se jim tak podařilo poslat záchranářům už více jak tisíc kusů štítů.
Ochranné štíty jsou v současné době stále nedostatkovým zbožím, které chybí hlavně lékařům a pracovníkům záchranných složek. Zlepšit tuto situaci se rozhodla Dagmar Ševčíková z Brna - spojila dobrovolníky a firmy, kteří společnými silami vyrábějí na 3D tiskárnách ochranné štíty.
„Celé to začalo úplně náhodou. V televizi jsme sledovali reportáž s vývojářem 3D tiskáren Josefem Průšou, který navrhl a začal vyrábět ochranné štíty pro lékaře. Navržený model čelenky zveřejnil (průhledný plast se k čelence poté připevňuje), aby si ji podle něho mohli lidé sami vytisknout. Se synem jsme se do tisku vrhli a povedlo se! Měli jsme z prvního kusu velkou radost a pokračovali jsme v tisku dalších. Napadlo mě oslovit jihomoravské záchranáře, zda by o naše štíty měli zájem. Po rychlé domluvě jsme jim dodali prvních dvacet kusů,“ popsala Dagmar Ševčíková, která je momentálně na mateřské.
První várku štítů přivítali jihomoravští záchranáři s nadšením a hned projevili zájem o další. Bylo tedy potřeba rozšířit výrobu, jedna 3D tiskárna na to stačit nemohla. Paní Dagmar se proto rozhodla zavolat do volnočasového kroužku Robotárna, který navštěvoval její syn. „Díky Ivu Hoppovi, jednomu z vedoucích Robotárny, se k nám připojili další studenti z kroužku, mnozí z nich s vlastní 3D tiskárnou doma, jiní si vybavení zapůjčili," řekla paní Dagmar.
Kromě pomocníků oslovila mladá maminka také firmy, jednu dodávající plasty a další, která je řeže přesně na vytišněný 3D model. Do výrobní skupiny se tak postupně začalo zapojovat čím dál více lidí, kteří chtěli pomoct.
Vedoucí kroužku na Robotárně Ivo Hopp zajistil společně s dobrovolníky také prostory na České, kde se výrobní skupina schází a kompletuje štíty. „Pracuji v Jihomoravském centru pro mezinárodní mobilitu, kde jsem se domluvil s kolegy a zajistil naší skupině vhodné prostory, kam chodíme čelenky s plastovými štíty a gumičkami kompletovat," vysvětlil Ivo Hopp.
Stěžejní bylo sehnat pro dobrovolníky co nejvíce 3D tiskáren, s čímž vedoucí kroužku také vypomohl. „Mám na starosti asi 140 nadaných studentů a věděl jsem, že tatínek jedné ze studentek vede IT oddělení na Gymnáziu Matyáše Lercha, kde měli několik dalších tiskáren. Gymnázium nám je vypůjčilo, díky čemuž máme nyní zhruba 15 tiskáren a rozjíždíme velkovýrobu," dodal Hopp.
Výrobní kapacity skupiny rostou den ode dne a celý proces se stále vylepšuje. Studenti také upravili původní 3D model, čímž zkrátili dobu výroby. Mnozí z dobrovolníků jsou přitom středoškoláci, kteří kvůli současné situaci zůstávají doma, kde tisknou jednu várku čelenek za druhou.
„Můj den teď vypadá tak, že jakmile vstanu, jdu hned k tiskárně, abych z ní sundal hotové články, které se vytiskly za noc. Tiskárnu zkontroluju, zda nepotřebuje někde promazat a zapínám další tisk. Jedna várka čelenek trvá zhruba 1,5 až 2 hodiny. Mezi jednotlivými várkami dělám během dne většinou věci do školy,“ popsal svůj den dobrovolník Petr Štourač, který studuje strojírenství na Sokolské.
Společně se dobrovolníkům povedlo vyrobit už více než tisíc ochranných štítů, které rozdali záchranářům na Brněnsku, Vysočině, v Pardubickém i Olomouckém kraji. Další štíty míří v současnosti také do domovů důchodů, a dokonce do nemocnice v italském Bergamu. Výrobní skupina se s každým týdnem rozšiřuje o další dobrovolníky, kteří se společně snaží pomoct ve složité době.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.