sobota 15. srpna 2020 Hana

Dobrovolníci z Brna tisknou doma ochranné štíty. Záchranářům poslali už přes tisíc kusů

S nedostatkem ochranných pomůcek v době pandemie se mnozí rozhodli nějak bojovat, nejčastěji domácím šitím roušek. S trochu jiným způsobem přišla mladá maminka na mateřské z Brna. Dagmar Ševčíková dala dohromady skupinu lidí, kteří doma na 3D tiskárnách vyrábějí ochranné štíty. Společně se jim tak podařilo poslat záchranářům už více jak tisíc kusů štítů.

Ochranné štíty jsou v současné době stále nedostatkovým zbožím, které chybí hlavně lékařům a pracovníkům záchranných složek. Zlepšit tuto situaci se rozhodla Dagmar Ševčíková z Brna - spojila dobrovolníky a firmy, kteří společnými silami vyrábějí na 3D tiskárnách ochranné štíty.

Maminka se synem začali doma vyrábět první kusy

Celé to začalo úplně náhodou. V televizi jsme sledovali reportáž s vývojářem 3D tiskáren Josefem Průšou, který navrhl a začal vyrábět ochranné štíty pro lékaře. Navržený model čelenky zveřejnil (průhledný plast se k čelence poté připevňuje), aby si ji podle něho mohli lidé sami vytisknout. Se synem jsme se do tisku vrhli a povedlo se! Měli jsme z prvního kusu velkou radost a pokračovali jsme v tisku dalších. Napadlo mě oslovit jihomoravské záchranáře, zda by o naše štíty měli zájem. Po rychlé domluvě jsme jim dodali prvních dvacet kusů,“ popsala Dagmar Ševčíková, která je momentálně na mateřské.

Ke dvojici se přidali studenti i firmy

První várku štítů přivítali jihomoravští záchranáři s nadšením a hned projevili zájem o další. Bylo tedy potřeba rozšířit výrobu, jedna 3D tiskárna na to stačit nemohla. Paní Dagmar se proto rozhodla zavolat do volnočasového kroužku Robotárna, který navštěvoval její syn. „Díky Ivu Hoppovi, jednomu z vedoucích Robotárny, se k nám připojili další studenti z kroužku, mnozí z nich s vlastní 3D tiskárnou doma, jiní si vybavení zapůjčili," řekla paní Dagmar.

Kromě pomocníků oslovila mladá maminka také firmy, jednu dodávající plasty a další, která je řeže přesně na vytišněný 3D model. Do výrobní skupiny se tak postupně začalo zapojovat čím dál více lidí, kteří chtěli pomoct. 

V prostorách na České dobrovolníci štíty kompletují

Vedoucí kroužku na Robotárně Ivo Hopp zajistil společně s dobrovolníky také prostory na České, kde se výrobní skupina schází a kompletuje štíty. „Pracuji v Jihomoravském centru pro mezinárodní mobilitu, kde jsem se domluvil s kolegy a zajistil naší skupině vhodné prostory, kam chodíme čelenky s plastovými štíty a gumičkami kompletovat," vysvětlil Ivo Hopp. 

Stěžejní bylo sehnat pro dobrovolníky co nejvíce 3D tiskáren, s čímž vedoucí kroužku také vypomohl. „Mám na starosti asi 140 nadaných studentů a věděl jsem, že tatínek jedné ze studentek vede IT oddělení na Gymnáziu Matyáše Lercha, kde měli několik dalších tiskáren. Gymnázium nám je vypůjčilo, díky čemuž máme nyní zhruba 15 tiskáren a rozjíždíme velkovýrobu," dodal Hopp.

Středoškoláci tisknou doma jednu várku za druhou

Výrobní kapacity skupiny rostou den ode dne a celý proces se stále vylepšuje. Studenti také upravili původní 3D model, čímž zkrátili dobu výroby. Mnozí z dobrovolníků jsou přitom středoškoláci, kteří kvůli současné situaci zůstávají doma, kde tisknou jednu várku čelenek za druhou.  

„Můj den teď vypadá tak, že jakmile vstanu, jdu hned k tiskárně, abych z ní sundal hotové články, které se vytiskly za noc. Tiskárnu zkontroluju, zda nepotřebuje někde promazat a zapínám další tisk. Jedna várka čelenek trvá zhruba 1,5 až 2 hodiny. Mezi jednotlivými várkami dělám během dne většinou věci do školy,“ popsal svůj den dobrovolník Petr Štourač, který studuje strojírenství na Sokolské.

K záchranářům doputovalo už přes tisíc ochranných štítů 

Společně se dobrovolníkům povedlo vyrobit už více než tisíc ochranných štítů, které rozdali záchranářům na Brněnsku, Vysočině, v Pardubickém i Olomouckém kraji. Další štíty míří v současnosti také do domovů důchodů, a dokonce do nemocnice v italském Bergamu. Výrobní skupina se s každým týdnem rozšiřuje o další dobrovolníky, kteří se společně snaží pomoct ve složité době.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo9 čtenářů

Autoři | Foto ZZS JMK, ZZS PAK, Dagmar Ševčíková

Štítky ochranné štíty, solidarita, spolupráce, pomoc, záchranáři, ZZS JMK, 3D tisk, 3D tiskárny, studenti

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.