čtvrtek 13. května 2021 Servác

David porazil Goliáše. Malý ekozemědělec z jižní Moravy vyhrál soud nad Agrofertem, který mu zničil úrodu pšenice

Majitel Živé farmy v Šanově na Znojemsku Libor Kožnar po roce částečně uspěl ve sporu s podnikem Agro Jevišovice patřícím do koncernu Agrofert, který mu loni poničil úrodu biopšenice. Dostalo se do ní dusíkaté hnojivo a Kožnar kvůli tomu přišel o biocertifikaci a následně o smlouvy s dodavateli. Vznikla mu tím škoda 700.000 korun. V mimosoudní dohodě se od jevišovického podniku dočkal náhrady necelých 300.000 korun, uvedly Seznam Zprávy.

Zničení 3000 hektarů půdy „nepohodlnému" zemědělci zůstává zatím bez trestu 

Šlo o spor malého soukromého zemědělce, který hospodaří na 11 hektarech, s obřím podnikem, který obhospodařuje zhruba 8000 hektarů půdy a již v minulosti s ním měli spor i další zemědělci. Například Bohumír Rada, který vlastní podnik Agro Boskovštejn. Kvůli sporům o nájemní smlouvy zničili zaměstnanci Agro Jevišovice v roce 2015 úrodu na téměř 3000 hektarech totálním herbicidem. Dodnes se soudy definitivně nevypořádaly se spory o platnost, či neplatnost nájemní smlouvy.

Rok trvají spor

Kožnarovi se stalo, že při hnojení stroje Agro Jevišovice namířily loni začátkem dubna dusíkaté hnojivo i na jeho pšenici. „Téměř po jednom roce sáhodlouhých oznámení, hlášení, odvolání a vyjednávání Živá farma vydává sladko-hořké oznámení, že vyhrála boj s Agrofertem," uvedl Kožnar.

Agro Jevišovice dodnes uvádí, že za situaci mohl vítr. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka také uvedl, že Kožnar souseda neupozornil, že pěstuje v ekologickém režimu, že se mu Agrofert omluvil a škodu uhradil. To, že šlo o pochybení, konstatoval loni i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Agrofert trval na klauzuli o mlčenlivosti

„Dnes oslavujeme, protože z původně navrhovaného odškodnění které dělalo necelých 16% ze způsobené škody, Živé farmě se povedlo vyjednat a získat pro naši bio farmu 45% celkové škody a ukončit tento případ," uvedl po konci sporu Kožnar.

Podle něj usel celý rok čelit agresivní neférové kampani Agrofertu, který usiloval o co nejmenší náhradu škody. Zároveň chtěl mít Agrofert, který jeho bývalý vlastník, premiér Andrej Babiš (ANO), vložil do svěřenských fondů, v dohodě klauzuli o mlčenlivosti, aby Kožnar nemohl případ dále medializovat či mluvit o něm s právníky a zákonodárci.

„Proč ještě oslavujeme je, že se nám povedlo ze smlouvy s Agrofertem vyškrtnou a zrušit jejich dohodu o mlčenlivosti. Něco, co nám předkládali v každém návrhu na odškodnění. Tato dohoda by nám teď zakázala mluvit o této neférové události s veřejností, s právníky, zákonodárci i s novináři," dodal Kožnar.

Musíme vytvořit právní ochranu malých zemědělců, prohlašuje Kožnar

Cílem majitele Živé army nyní je, aby se jeho případ promítl i do zákonů, které podle něj nejsou na takové situace připravené. „V celé České republice jsme nemohli najít právníka, který by si na tenhle agro-oříšek troufnul," uvedl.

„I když Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský rozhodl, že jsme oprávněni uplatnit nárok na náhradu škody způsobené Agrofertem, jejichž chování bylo v rozporu se zákonem, byli jsme natlačeni do pozice dokončit tento nárok na odškodnění mimosoudně, Agrofertu tudíž odpadá povinnost zaplatit pokutu. A všichni ostatní zemědělci, kterým se stane něco podobného, pořád nebudou mít právní a legislativní ochranu, kterou si zaslouží," uzavřel Kožnar.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Živá farma

Štítky živá farma, agrofert, agro jevišovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.