úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

FOTO: Přes jižní Moravu se přehnal silný vítr, tisíce domácností byly bez proudu

Tlaková níže Julie přinesla do České republiky silný vítr, který napáchal škody především v dopravě a na elektrickém vedení. V pondělí ráno bylo 40 tisíc domácností bez proudu. Odstraňování následků větru zaměstnalo hasiče napříč republikou, nejhorší byla situace před nedělní půlnocí.

Tlaková níže během neděle postupně přecházela přes Německo a Polsko nad Bělorusko a Ukrajinu, Česko zasáhl silný vítr v neděli odpoledne a večer. Hasiči od jedenácti hodin v neděli do dnešní sedmé hodiny ranní vyjeli celkem k 1 780 událostem. Dle mluvčí HZS ČR Nicole Studené byla situace nejhorší mezi 21. hodinou a půlnocí, kdy byli hasiči v terénu u více než 500 událostí.

Padající stromy způsobily na mnoha místech také výpadky proudu. Distribuční společnost ČEZ aktuálně eviduje přes 90 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo dnes ráno až 40 tisíc domácností, přičemž se situace dotkla především odběratelů ve Středočeském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Společnost E.ON eviduje poruchy také v Jihočeském kraji, Zlínském kraji a v kraji Vysočina.

V Jihomoravském kraji hasiči evidovali 104 mimořádných událostí. Převážně odstraňovali popadané stromy a zajišťovali větrem poškozené střechy. Nejvážnější situace byla mezi obcemi Rájec-Jestřebí a Němčice na Blanensku, kde zasahovaly 4 jednotky u množství popadaných stromů. „Všechny události se obešly bez zranění," potvrdil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Foto od hasičů

Štítky bouře, hasiči, přerušení proudu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.