neděle 29. března 2020 Taťána

FOTO: Procházíte změnou klimatu. Hnutí Extinction Rebellion upozorňuje na České na klimatickou změnu

Na negativní dopady postupného oteplování planety upozorňují dobrovolníci z hnutí Extinction Rebellion svým projektem Infobrána. Na České se tento týden zapojují s kolemjdoucími do debaty a sbírají podpisy pro petici. Město Brno by podle nich mělo vyhlásit stav klimatické krize.

Akce bude probíhat tento týden do pátku, příští týden se pak aktivisté z Extinction Rebelion (česky Rebelie proti vyhynutí) na České objeví ve středu. „Rádi bychom, aby se Infobrána v Brně objevovala pravidelně každý týden ve středu, i když to je pro naše dobrovolníky náročné. Všichni chodí do práce, je tedy náročné mít bránu stále obsazenou," řekla mluvčí hnutí Veronika Holcnerová.  

„Snažíme se tady informovat Brňany o tom, jaké dopady může klimatická krize mít na Českou republiku, na Jižní Moravu, na Brno. V podstatě děláme práci za magistrát, který by se měl klimatickou krizí více zabývat a informovat občany o jejím průběhu. Naše hnutí také chce, aby město Brno vyhlásilo stav klimatické nouze, jak už učinilo více než 1200 měst po celém světě,” vysvětluje členka hnutí Jana Srncová, jedna z dobrovolníků u Infobrány. U Infobrány je také možné podepsat výzvu magistrátu, aby stav klimatické krize vyhlásil. 

Evropský parlament vyhlašuje krizi, Brno se k tomu nechystá

„Město se k ničemu takovému nechystá. V této oblasti již podnikáme kroky, jejichž účelem je snižování CO2, což je i cíl vyhlášení klimatické nouze. Brno se snaží sice v rámci svých možností, ale nad rámec zákonem daných povinností stavět k ochraně klimatu maximálně zodpovědně a aktivně hledat opatření, která povedou ke zpomalení klimatických změn," komentovala situaci Radka Loukotová z magistrátu. 

Stav klimatické krize už vyhlásilo více než 1385 správních celků v 27 zemích světa. Klimatickou  a enviromentální nouzi v Unii vyhlásil i Evropský parlament. Budoucí legislativní a rozpočtové návrhy Evropské unie by tak měly být sladěny s cílem udržet globální oteplení pod limitem 1,5 °C. Návrh na dosažení klimatické neutrality v EU do roku 2050 předložila Evropská komise již v listopadu 2018. Kvůli odporu Česka, Maďarska a Polska ho však dosud neschválila.

Symbolická smrt na magistrátě

Brněnská část mezinárodního hnutí Extinction Rebellion na sebe upozornila například v prosinci minulého roku, kdy její členové uspořádali během zasedání magistrátu tzv. "die-in", při kterém symbolicky "zemřeli". Snažili se tak upozornit na klimatickou krizi a vyzvat zastupitele k aktivnějšímu řešení krize a snaze o dosažení uhlíkové neutrality.

Infobrána Extinction Rebellion na České

čtvrtek, 20. února 2020, 14:39

Infobrána Extinction Rebellion na České
Infobrána Extinction Rebellion na České

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Štítky Extinction Rebellion, klimatická krize, petice, Česká

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.