středa 1. prosince 2021 Iva

VIDEO: Brňané v centru města spojili ruce stejně jako před třiceti lety. Lidský řetěz vedl ze Svoboďáku na Maliňák

Na oslavu výročí třiceti let svobody včera spolek Společně Brno a Paměť národa Jihomoravský kraj utvořili lidský řetěz z náměstí Svobody přes Kobližnou až na Malinovského náměstí. Připomněli tím události šestadvacátého listopadu 1989.

Brňané nezapomínají

Stejně jako před třiceti lety, ale stále stejně důležité. Taková byla myšlenka včerejší události, kdy Brňané spojili své ruce do lidského řetězu vedoucího z náměstí Svobody až na Malinovského náměstí. Pohled byl o to zajímavější, protože řetěz vedl přes Kobližnou ulici, která byla celá osvětlená v české trikolóře.

„Řetězem jsme chtěli ukázat, že spojovat se dnes je stejně důležité, ba ještě důležitější, než před 30 lety. Ukázali jsme, že používáme své svědomí a nepřivíráme oči nad událostmi minulého režimu. Myslím, že se to povedlo, atmosféra byla krásná, spojily se stovky řadových občanů, mezi nimi i brněnští politici a osobnosti. Byl to opravdu silný moment, který nás dovedl až k závěrečnému koncertu festivalu,“ říká Hanka Strašáková ze spolku Společně Brno.

Šestadvácáty listopad 1989 v menším měřítku

Včerejší lidský řetěz připomíná událost z roku 1989, kdy tisíce lidí spojily své ruce v jeden dlouhý lidský řetěz vedoucí z náměstí Svobody až k bohunické věznici. 

V Brně se svoboda oslavovala čtyři dny

Tato a další události byly součástí čtyřdenních oslav třiceti let Svobody s názvem Brněnský sedmnáctý 2019. O organizaci se stejně jako před lety postarali studenti. Vše začalo sedmnáctého listopadu celodenním programem na náměstí Svobody a jiných místech po Brně. „Sedmnáctý listopad je významným datem pro celou zemi, dvacátý listopad je okamžikem, kdy se začaly přepisovat dějiny v Brně,“ říká brněnská primátorka Markéta Vaňková. 

Brno v trikolóře, spojené ruce, zvonění klíči a pocit svobody 

„Mám obrovskou radost, že se nám podařilo uspořádat důstojnou oslavu dne, který v našich dějinách tolik znamená. Chtěli jsme, aby i ti, kteří stejně jako my listopad 1989 nezažili, pochopili, za co tehdy naši vrstevníci vyrazili do ulic a proč má smysl si jejich činy připomínat. Pevně věřím, že se nám to povedlo,“ popisuje akci hlavní koordinátor Brněnské sedmnáctého Stanislav Čaban. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto BRNOmycity, archiv MU

Štítky lidský řetěz, 1989, třicet let, svoboda, Kobližná, trikolóra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.