sobota 7. prosince 2019 Ambrož

Přes zimu bude pro lidi bez domova k dispozici téměř čtyři sta lůžek

S příchodem zimního období se mnoho brněnských organizací začíná připravovat také na to, že zájem o nocleh u lidí bez domova prudce vzroste. Letos pro ně bude v Brně připraveno téměř 400 lůžek.

Zimní období je pro lidi bez domova velmi náročné. Od listopadu do března tak mohou přečkat noc v krizových centrech, která se v tomto období otevírají. Po celý zbytek roku jsou jim pak k dispozici také noclehárny nebo azylová zařízení. Celkem se jedná o 363 lůžek, které jsou k dispozici v různých centrech po celém Brně.

Počet lůžek je dostačující

O lůžka v krizových centrech je zájem. Největší obsazenost však jejich pracovníci očekávaji v období, kdy přijdou největší mrazy. V lonském roce to bylo v lednu, momentálně jsou centra naplněna pouze ze 30 procent. 

Brněnské Centrum sociálních služeb provozuje Azylový dům Křenová, Dům sociální prevence Podnásepní a Městské středisko krizové sociální pomoci Masná. Dohromady disponují kapacitou 85 míst v noclehárnách a 79 míst v azylových domech pro muže a ženy.

Místa pro lidi bez domova však nabízí také Armáda spásy a Diecézní charita Brno, které poskytují dalších 84 míst v noclehárnách a 115 lůžek v azylových domech. „Týdenní hlášení v minulých letech ukázala, že počet nabízených míst pro lidi v nouzi je dostačující. V případě potřeby jsme připraveni kapacitu operativně navýšit o desítky nových míst,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast sociálních služeb Robert Kerndl.

Do krizového centra může přijít kdokoliv

Noční krizová centra přijímají lidi bez domova, kteří jsou v akutní nouzi. U azylových domů a nocleháren je pak situace komplikovanější. „Jestli klient raději využívá azylového domu, nocleháren nebo nočních krizových center ovlivňuje více faktorů. Například cena. Za azylový dům a noclehárnu se platí, za noční centrum nikoli,“ vysvětlil vedoucí Odboru sociální péče Jan Polák.

Výběr ovlivňují i další faktory. „Dále je tu otázka nízkoprahovosti. Na azylový dům je pořadník, podává se žádost a s klientem se v průběhu pobytu spolupracuje. Naopak na noční krizové centrum může přijít každý, neplatí se a nejsou žádné překážky bránící k využití služby. Kromě hrubého porušování ubytovacího řádu,“ dodal Polák. 

V Krizovém centru může klient přečkat noc v klidu, suchu a teple, ale bez nároku na lůžko a není možné sem přijít se zvířaty. V sezoně 2018-2019 využilo nočních krizových center 471 osob, které zde strávili 6621 nocí.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Štítky krizové centrum, azylový dům, noclehárna, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.