Brněnský Paspoint nabízí služby a pomoc lidem s poruchami autistického spektra. Kvůli nedostatku finančních prostředků jim však chybí zaměstnanci. Rada města Brna proto v tomto týdnu schválila dotaci ve výši 130 tisíc korun.
Starat se o někoho s autistickou poruchou je mnohdy velmi náročné a péče vyžaduje speciální vzdělání. I přes skvělé výsledky, které brněnský Paspoint vykazuje, mu však chybí zaměstnanci. Rada Brna se proto rozhodla Paspiontu udělit dotaci 130 tisíc korun.
Špičková pomoc vyžaduje špičkové pracovníky. Problematika autismu je komplikovaná a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra vyžadují vysoce kvalifikovaný personál. Paspoint ve své práci zohledňuje potřeby rodin a jeho tým se skládá ze sociálních pracovníků, speciálních pedagogů a psychologů. V současné době je zde zaměstnáno 97 pracovníků, kteří pracují až s 350 rodinami ročně.
„Všechno jsou to velmi odborné pozice a jejich práce je náročná. Musí se pravidelně vzdělávat a pracovat na sobě. Aby mohli kolegové kvalitně intervenovat u lidí s autismem, potřebují podporu a sbírat zkušenosti. Bohužel jsou ale obecně sociální služby podfinancovány, takže je těžké udržet ty nejlepší zaměstnance, kteří často odchází například do školství, které je o dost lepší na finanční ohodnocení, nebo do soukromé praxe,“ tvrdí ředitel Paspointu Tomáš Dostál a dodal, že právě z těchto důvodů si velmi cení dotace města Brna.
Jen během letošního roku se v Paspointu vystřídalo kolem 25 zaměstnanců. Důvody jejich odchodu jsou různé, někdy se jedná o mateřskou dovolenou, ale z větší části se jedná o důvody finanční.
„Paspoint se potýká s tím, že od něj odchází kvalifikovaní pracovníci do jiných služeb. Aby bylo možné nadále pracovat, je nutné, aby si udržel odborné a proškolené zaměstnance. Ty je potřeba také náležitě odměnit. Dotace od města poslouží na dorovnání mezd stávajících pracovníků,“ vyjádřil se k dotaci náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl.
Paspoint pomáhá rodinám v domácím prostředí, při tréninku, školních kompetencích nebo terapeuticky. „Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi vykazuje excelentní výsledky. V roce 2019 poskytla zatím pomoc více jak sto rodinám z celého Jihomoravského kraje," dodal Dostál.
I přes skvělé výsledky v Paspointu chybí peníze, které se odrazí na mzdovém ohodnocení jeho zaměstnanců. V současné době zde připravují také žádosti o dotace na rok 2020. Finance totiž musí shánět vícezdrojově. Kvůli takovémuto nastavení systému nikdy neví kolik finančních příspěvků na rok získají, což jím brání strategicky plánovat rozvoj služeb a hlavně personálu.
„Získat nový personál je velmi těžké, hlavně kvůli financím. Daří se nám ale získávat mladé nadšené lidi například při studiu nebo těsně po něm, kteří u nás začínali třeba jako dobrovolníci a vypracovali se až na odborné pozice,“ ukončil ředitel Paspointu.