sobota 22. února 2020 Petr

Brno pojmenuje parčík mezi Rooseveltovou a Běhounskou po Danuši Muzikářové

Brno pojmenuje parčík Rooseveltovou ulicí a Místodržitelským palácem u průchodu do ulice Běhounské po Danuši Muzikářové. Mladá dívka zemřela v srpnu roku 1969, kdy ji střelil do hlavy nejspíše příslušník lidových milic. Plán, kteří posvětili radní, musí ještě schválit zastupitelstvo.

Název parku vzešel od návrhu veřejnosti, a to k 50. výročí úmrtí teprve osmnáctileté dívenky. „Název navrhla Simona Hradílková symbolicky k padesátému výročí tragické události, kdy byla 21. srpna 1969 náhodně při demonstraci občanů proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy zabita osmnáctiletá Danuše Muzikářová. Městská část tento návrh podpořila a doporučila ke schválení, což podporuje i Rada města Brna. Tímto gestem chceme uctít památku dívky a připomínat složitou dobu v historii naší země,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.


Danuše Muzikářová a Stanislav Valehrach. Přesně před 50 lety zastřelili v Brně milicionáři dva mladé lidi

Rok poté, co Československo okupovaly armády Varšavské smlouvy, vyšly 21. srpna 1969 do ulic po celé zemi tisíce lidí. Velké demonstrace se konaly také v Brně, kde - stejně jako na dalších místech - byly na jejich potlačení nasazeni nikoli vojáci...


Danuši Muzikářovou trefila kulka vystřelená nejspíše příslušníkem lidovách milic vůči skupině demonstrantů proti okupaci 21. srpna 1969. Dívku zasáhla kulka zezadu do hlavy, když spolu s dalšími lidmi utíkala z náměstí Svobody dnešní Rašinovou ulicí před kordonem policistů a milicionářů. 


FOTO: Když Češi pálí do Čechů. Dobové fotografie z Brna přibližují srpnové události roku 1969

Brno si dnes připomíná 50 let od událostí z 21. srpna roku 1969. Stejně jako po celé republice, i v Brně se tehdy shromáždili lidé, aby vyjádřili nesouhlas s okupací. Proti nim se tehdy postavily ozbrojené složky - příslušníci armády, SNB a...

O srpnových událostech roku 1968 zemřeli v Brně tři muži. O rok později byl spolu s Muzikářovou zastřelen i Stanislav Valehrach, který se vracel domů z práce a kolem demonstrací pouze procházel.

Vraždy nebyly nikdy ofiiálně vyšetřeny. 

Foto Google Street View

Štítky rooseveltova, běhounská, park, danuše muzikářová

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.