pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Danuše Muzikářová a Stanislav Valehrach. Přesně před 50 lety zastřelili v Brně milicionáři dva mladé lidi

Rok poté, co Československo okupovaly armády Varšavské smlouvy, vyšly 21. srpna 1969 do ulic po celé zemi tisíce lidí. Velké demonstrace se konaly také v Brně, kde - stejně jako na dalších místech - byly na jejich potlačení nasazeni nikoli vojáci okupačních jednotek, ale příslušníci Veřejné bezpečnosti a také Lidových milicí, tedy jakési ilegální armády podřízené KSČ. Právě ti podle všeho stáli v Brně za dodnes neobjasněnou smrtí dvou mladých lidí.

Onoho srpnového podvečera před 50 lety zemřela osmnáctiletá demonstrantka Danuše Muzikářová a o deset let starší Stanislav Valehrach, který měl tu smůlu, že se přes centrum města vracel domů z práce. Dívku zasáhla kulka zezadu do hlavy, když spolu s dalšími lidmi utíkala z náměstí Svobody dnešní Rašinovou ulicí před kordonem policistů a milicionářů. "Už jsme byli skoro na Moravském náměstí, když jsem se ohlédl a viděl spadnout dívku, která běžela kousek za mnou," vyprávěl očitý svědek.

Do davu lidí pálili nejspíše milicionáři

Nikdy se nepodařilo zjistit, kdo střílel, v úvahu připadali jak příslušníci bezpečnosti, tak milicionáři. Světlo do věci nepřineslo ani vyšetřování po listopadu 1989, kulka, vyjmutá z dívčiny hlavy, se totiž ztratila. Nebylo tedy možné určit, z jaké zbraně vyšla a neví se ani, kteří konkrétní lidé tehdy v centru Brna zasahovali. Podobná situace panuje i v případě úmrtí Stanislava Valehracha, kterého v Orlí ulici zasáhla kulka zezadu přímo do srdce.

Vedle mrtvých i doživotní následky

"Nejspíš stříleli milicionáři, protože právě oni na Orlí byli. Vyháněli tehdy střelbou lidi ze Zelného trhu a zrovna trefili mého bratra," vzpomínala po letech Valehrachova sestra. Nikdy nepotrestaná střelba v centru Brna si před půlstoletím kromě dvou mrtvých vyžádala i řadu zraněných. Sedmnáctiletého Jiřího Ševčíka 22. srpna večer nedaleko místa, kde zemřel Stanislav Valehrach, zasáhla milicionářská kulka při venčení psa. Na zbytek života skončil na vozíku.

Autoři | Foto irozhlas.cz

Štítky ČR, historie, demonstrace, 21. srpna, 1969, Brno, PROFIL, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.