neděle 17. listopadu 2019 Mahulena

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Hodíte se do IT? Czechitas vám pomůžou obrátit kariéru naruby

Začalo to na konci roku 2013 v Brně. Tehdy se pár nadšených holek se zkušenostmi s programováním rozhodlo, že uspořádá první kurz IT ryze pro holky. Ohlas byl tak velký, že nestíhaly pořádat další a další kurzy a postupně se z Brna rozrostly do Prahy a dalších krajských měst. Dnes pořádají stovky kurzů po celé republice a jejich rukama prošly desetitisíce studentů a studentek. Řeč je o Czechitas, největší neziskové organizaci vzdělávající ženy a děti v IT u nás.

Za necelých šest let urazili v Czechitas pěkný kus cesty. Z původní myšlenky, že holky učí holky, se stala organizace čítající desítky zaměstnanců a stovky externích lektorů. „Když jsme s holkami dělaly vůbec první kurz, nikdo si nedokázal ani v těch největších snech představit, jak budou Czechitas vypadat v roce 2019. Ale sny se vám plní, když jim jdete naproti, máte silnou vizi a hlavně silný tým, a o to jsme se od začátku snažily,” říká Dita Přikrylová, zakladatelka a ředitelka Czechitas. 

Nepředbíhejme ale. Czechitas se původně opravdu dlouhou dobu zaměřovali pouze na ženy. Pořádali pro ně nejrůznější jedno nebo vícedenní kurzy s rozličnými tématy týkajícími se světa informačních technologií. Jmenovat můžeme například kurzy počítačové grafiky, programování, datové analytiky nebo vývoje mobilních aplikací. Czechitas chtěli ukázat ženám potenciál ve světě IT, zlomit bariéry plynoucí ze stereotypů, ze strachu, předsudků a neznalosti, a to se jim povedlo.

 

„Když chcete změnit svoji kariéru a vrhnout se na úplně nový obor, těžko se to naučíte za jeden dva dny. Chtěli jsme holkám ukázat nejen to, že IT může být i pro ně, ale také jim pomoct jejich kariéru změnit a poslat je do nového zaměstnání. Proto jsme v roce 2017 spustili první intenzivní rekvalifikační kurzy na pozice Datový analytik s názvem Digitální akademie,” upřesňuje Dita Přikrylová.

Tyto kurzy mohli Czechitas spustit také proto, že poprvé dostali opravdu velký sponzorský dar. Od filantropické větve společnosti Google pro rozvoj dlouhodobých kurzů získali rekordní dar ve výši v přepočtu 6,5 milionu korun. S podporou naložili více než dobře. Za dva roky uspořádali rekvalifikační kurzy pro zhruba 300 žen a může je těšit fakt, že zhruba tři ze čtyř účastnic kurzu Digitální akademie změní svoje povolání a vrhnou se na novou dráhu na poli IT. Také proto jim loni Google jako jediné neziskovce ve střední Evropě podporu znovu přiklepl, přičemž podmínkou byl větší důraz na nové regiony a krajská města.

Zaměřily se i na děti

Mezitím se Czechitas začali také hojně věnovat dětem a dospívajícím, kteří mají zájem o proniknutí do světa technologií. Za podpory firmy Microsoft uspořádali několik letních táborů pro děti ze základních a středních škol.

děti ze základních a středních škol. Tím ale jejich aktivity pro děti ani zdaleka nekončí. Momentálně se dětem a dospívajícím věnují i v průběhu školního roku, kdy pro ně organizují nejrůznější dlouhodobé kroužky nebo víkendové vzdělávací semináře.

Nejnovějším mezníkem v životě Czechitas bylo otevření prvního vzdělávacího a komunitního centra v Brně. Za podpory developera CTP mají v Brně obrovské centrum, takzvaný Czechitas House se zhruba 1 500 metry čtverečními. V administrativním centru Ponávka v Brně vznikl unikátní prostor s několika učebnami a konferenčním sálem až pro 200 osob, kde mohou Czechitas takřka bez omezení vzdělávat nejen děti a ženy, ale i učitele, veřejnost a firmy.

„Prostor nabízí komunitě místo pro setkání a propojení lidí nejen ze světa IT. Je to místo, které je inspirativní pro učení i pro práci. Do budoucna bychom rádi měli své komunitní a vzdělávací centrum v každém krajském městě”, uzavírá provozní ředitelka Lenka Franců.


Akce Czechitas v Brně:

CzechITas víkend

V rámci programovací dílny děti seznámíme se základními principy programování a nástrojem Scratch naprogramujeme první online hry.

Kdy

1. listopadu — 2. listopadu 2019

Úvod do PHP

Během jednoho dne získáš základní znalosti programovacího jazyka PHP, pomocí kterého si také vytvoříš svou první webovou stránku! Dokonce také zjistíš, jak ji spustit na lokálním serveru. Můžeš si tak rozšířit své základní znalosti HTML a CSS a naučit se tvořit webové stránky s dynamicky generovaným obsahem. Nečekej sáhodlouhé prezentace jako ve škole, workshop bude orientován prakticky, všechno si hned vyzkoušíme. :)

2. listopadu 2019

9:30 — 17:30

Agilní vývoj - Scrum

Cílem workshopu je získání praktických zkušeností s agilními technikami vývoje software. Účastnice porozumí nové terminologii nejpopulárnější agilní metodiky Scrum a změnám, které Scrum vyžaduje od jednotlivců a rolí. Získají odvahu začít dělat věci jinak a nebát se práce v týmu. 

2. listopadu 2019

9:30 — 17:30

Školení FabLab

FabLab koutek ve vzdělávacím komunitním centru Czechitas Brno zahajuje svůj provoz. Jedná se o sérii školení na jednotlivé stroje.

Školení FabLab Řezací plotter

5. listopadu 2019

17:00 — 19:00

Školení FabLab Vyšívací stroj

19. listopadu 2019

17:00 — 19:00

Školení FabLab 3D tisk

12. listopadu 2019

17:00 — 19:00

Školení FabLab Možnosti velkého FabLabu

26. listopadu 2019

17:00 — 19:00

Kariérní večer - Kdo jsem na trhu práce - mapování mých kompetencí

Pojď si popovídat o svých klíčových kompetencích. Jak je poznat a jak je správně prezentovat na trhu práce.

5. listopadu 2019

18:00 — 20:00

Jak učIT - ukázkový workshop

Cílem workshopu je získání nových informací o IT světě a jak tyto novinky mohou ovlivnit výuku informatiky. Společně se zaměříme na dvě témata: digitální dovednosti a algoritmizace. Na workshop bude navazovat pravidelná výuka v následujícím roce.

23. listopadu 2019

9:30 — 17:30

Úvod do bezpečnosti

Cílem workshopu je získání dovedností tzv. Soft bezpečnosti - tedy uživatelských návyků, které umožňují bezpečně užívat fyzická zařízení a služby na nich.

23. listopadu 2019

9:30 — 17:30

Bootstrap

Přijď se naučit tvořit krásné responzivní weby pomocí frameworku Bootstrap. Nevíš o co jde? Všechno tě naučíme! Stačí umět základy HTML a CSS a z workshopu budeš odcházet se super webem, který vypadá dobře na mobilu, tabletu i na počítači.

24. listopadu 2019

9:30 — 17:30

Úvod do testování - automatizované

Ve workshopu Úvod do automatizovaného testování plynule navážeme na workshop manuálního testování - ukážeme si, jak vytvořené testovací scénáře zautomatizovat.

30. listopadu 2019

9:30 — 17:30

PR text

Štítky czechitas, IT, školení

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.