Zahrát si šachy v šalině? To můžete jedině v Brně

, aktualizováno 25. října 2019, 16:45

Autoři | Foto Michaela Galuszková

Šachová šalina už podruhé vyjela z náměstí Svobody. Od 12 hodin se mohli zájemci v pátek 25. října přijít podívat do šachového stánku, zahrát si o věcné ceny nebo se vyfotit s maskotem. Ve 14 hodin pak už vyjížděla Šachová šalina na svůj okruh s prvními hráči.

Na druhém ročníku šachové šaliny se mohli účastníci potkat také s významnými hosty. Přijet se podíval například velmistr šachu Tomáš Polák. Nejvyšší šachový titul získal v roce 2000 a od té doby na své konto připsal mnoho dalších výher. „Já už moc šalinou nejezdím a šachovou šalinou jsem nejel ještě nikdy v životě, takže určitě je to pro mě úžasný zážitek a jsem rád, že u této akce můžu být,“ vyjádřil se Polák.

V Praze mají vlaky, v Brně máme šaliny

Pořadatelé akce se snaží navázat na akci Šachový vlak. Ten jezdí po trase Praha – Karlovy Vary – Český Krumlov – Brno – Trenčín – Praha. Ve vlaku se v průběhu jízdy mezi jednotlivými etapovými městy hraje jedenáctikolový turnaj v rapid šachu.

„Řekli jsme si, když v Praze jezdí vlak, tak proč nemůžeme hrát šachy třeba v tramvaji. Je to tady v Brně takový nejdostupnější dopravní prostředek. První ročník byl skvělý. Lidí bylo požehnaně po celou dobu akce, proto jsme letošní ročník protáhli ještě o hodinu, aby se dostalo opravdu na všechny,“ uvedl pořadatel akce Josef Bednařík.

V šalině bylo připraveno šest šachových stolků, u kterých si mohli hráči zahrát s kamarády nebo jen tak s náhodným kolegou. K ruce jim vždy byl také extraligový hráč šachu Jakub Roubalík, kterého mohli ti nejodvážnější vyzvat. Každou půl hodinu stavěla Šachová šalina na náměstí Svobody, aby se hráči mohli vyměnit místo s dalšími, kteří čekali na jedinečnou projížďku.

Zájem o šachy roste

Šachistů je v České republice momentálně kolem 35 000 a Šachový svaz České republiky čítá 19 500 registrovaných hráčů a rozhodčích. „Myslím si, že zájem o šach jde momentálně jak v Brně, tak v České republice nahoru. Vedu například i šachový kroužek na jedné ze základních škol tady v Brně a měli jsme plnou kapacitu během několika dní,“ dodává Josef Bednařík. I dnes se kolem šachového stánku na náměstí Svobody shromáždilo plno dětí i dospělých, aby si mohli zahrát.

Podle Bednaříka jsou šachy všestranné a mají velký přínos i pro menší děti. „Rozvíjí logiku, propočet a strategické myšlení, takže pro děti mají přínos určitě obrovský. Momentálně v České republice funguje i projekt Šachy do škol, který na základních školách dostává šachy do povědomí skrze různé kroužky nebo také volitelné, ale i povinné předměty,“ dodává Bendařík.

Mistrem světa v osmi letech

Účastníci se dnes mohli potkat také s Jirkou Bouškou, který se v letošním roce stal mistrem světa v rapid šachu do osmi let. „Jirka se poprvé setkal s šachy díky staršímu bratrovi, který chodil do šachového kroužku. Po škole jsme ho spolu pravidelně vyzvedávali a Jiřík se tak pro šachy nadchnul už v předškolním věku,“ říká maminka malého šachisty Erika Boušková.

Šalina však dnes nebyla jedinou z možností, jak si zahrát šachy. Od 14 hodin se zájemci mohli zúčastnit také simultánky s velmistrem Tomášem Polákem v prvním patře Dopravního podniku města Brna. Jedná se v podstatě o exhibiční vystoupení, při kterém velmistr hraje současně proti vícero hráčům.

Šachová šalina

Pátek, 25. října 2019, 15:49

Šachová šalina
Šachová šalina

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky šachy, Brno, Praha, Česko, Tomáš Polák, Dopravní podnik města Brna, Šachový svaz České republiky, Karlovy Vary, Český Krumlov

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.