Šachová šalina už podruhé vyjela z náměstí Svobody. Od 12 hodin se mohli zájemci v pátek 25. října přijít podívat do šachového stánku, zahrát si o věcné ceny nebo se vyfotit s maskotem. Ve 14 hodin pak už vyjížděla Šachová šalina na svůj okruh s prvními hráči.
Na druhém ročníku šachové šaliny se mohli účastníci potkat také s významnými hosty. Přijet se podíval například velmistr šachu Tomáš Polák. Nejvyšší šachový titul získal v roce 2000 a od té doby na své konto připsal mnoho dalších výher. „Já už moc šalinou nejezdím a šachovou šalinou jsem nejel ještě nikdy v životě, takže určitě je to pro mě úžasný zážitek a jsem rád, že u této akce můžu být,“ vyjádřil se Polák.
Pořadatelé akce se snaží navázat na akci Šachový vlak. Ten jezdí po trase Praha – Karlovy Vary – Český Krumlov – Brno – Trenčín – Praha. Ve vlaku se v průběhu jízdy mezi jednotlivými etapovými městy hraje jedenáctikolový turnaj v rapid šachu.
„Řekli jsme si, když v Praze jezdí vlak, tak proč nemůžeme hrát šachy třeba v tramvaji. Je to tady v Brně takový nejdostupnější dopravní prostředek. První ročník byl skvělý. Lidí bylo požehnaně po celou dobu akce, proto jsme letošní ročník protáhli ještě o hodinu, aby se dostalo opravdu na všechny,“ uvedl pořadatel akce Josef Bednařík.
V šalině bylo připraveno šest šachových stolků, u kterých si mohli hráči zahrát s kamarády nebo jen tak s náhodným kolegou. K ruce jim vždy byl také extraligový hráč šachu Jakub Roubalík, kterého mohli ti nejodvážnější vyzvat. Každou půl hodinu stavěla Šachová šalina na náměstí Svobody, aby se hráči mohli vyměnit místo s dalšími, kteří čekali na jedinečnou projížďku.
Šachistů je v České republice momentálně kolem 35 000 a Šachový svaz České republiky čítá 19 500 registrovaných hráčů a rozhodčích. „Myslím si, že zájem o šach jde momentálně jak v Brně, tak v České republice nahoru. Vedu například i šachový kroužek na jedné ze základních škol tady v Brně a měli jsme plnou kapacitu během několika dní,“ dodává Josef Bednařík. I dnes se kolem šachového stánku na náměstí Svobody shromáždilo plno dětí i dospělých, aby si mohli zahrát.
Podle Bednaříka jsou šachy všestranné a mají velký přínos i pro menší děti. „Rozvíjí logiku, propočet a strategické myšlení, takže pro děti mají přínos určitě obrovský. Momentálně v České republice funguje i projekt Šachy do škol, který na základních školách dostává šachy do povědomí skrze různé kroužky nebo také volitelné, ale i povinné předměty,“ dodává Bendařík.
Účastníci se dnes mohli potkat také s Jirkou Bouškou, který se v letošním roce stal mistrem světa v rapid šachu do osmi let. „Jirka se poprvé setkal s šachy díky staršímu bratrovi, který chodil do šachového kroužku. Po škole jsme ho spolu pravidelně vyzvedávali a Jiřík se tak pro šachy nadchnul už v předškolním věku,“ říká maminka malého šachisty Erika Boušková.
Šalina však dnes nebyla jedinou z možností, jak si zahrát šachy. Od 14 hodin se zájemci mohli zúčastnit také simultánky s velmistrem Tomášem Polákem v prvním patře Dopravního podniku města Brna. Jedná se v podstatě o exhibiční vystoupení, při kterém velmistr hraje současně proti vícero hráčům.