Jak pracují restaurátoři, zjistili ve středu lidé na zámku ve Slavkově u Brna. Komentovanou prohlídkou zde vyvrcholilo Slavkovské restaurování, několikaměsíční akce, při které studenti brněnské Vyšší odborné školy restaurátorské opravili vybrané kusy nábytku.
Při letošním již osmém ročníku se návštěvníci navíc seznámili také s výsledky předešlých ročníků. „Za dobu svého trvání se Slavkovské restaurování stalo oblíbenou akcí. Nejen, že mají lidé možnost vidět historické skvosty, poznají také, jak náročná tato práce je,” prozradil restaurátor a vysokoškolský učitel Radek Ryšánek, který stál u zrodu projektu.
Přímo na zámku, pod dohledem zkušených odborníků tak studenti opravují předměty zámecké sbírky. Získávají nezbytnou praxi. Letos provedli údržbu souboru nábytku zdobeného takzvanou Boulleho marketérií z mosazi a želvoviny.
Nejen že je umění restaurátoství pracné a časově náročné, je také velmi nákladné. „Zámek bohužel nemá v rozpočtu dostatek peněz. Restaurátorské práce stojí příliš, jsou mimo jejich možnosti,” upozornil Ryšánek. Práce studentů jsou tak vítanou pomocí zámku, který je významnou památkou nejen Jihomoravského kraje. „Z jejich profesionálních výkonů jsme nadšeni, mnoho možností totiž opravdu nemáme,” zdůraznila ředitelka slavkovského zámku Eva Oubělická s tím, že chce tuto spolupráci i nadále co nejvíce podporovat.
Za uplynulých osm let již restaurátoři opravili 32 předmětů v hodnotě stovek tisíc korun. Původní podobu tak získal například psací stůl posledního majitele zámku Václava Kounice nebo stojací biedermeierovské hodiny pozoruhodné tím, že na jediné natažení vydrží jít celý rok.
Spolupráce zámku se školou těší například Dominiku Marii Hanzlíkovou. „Nejspíš se na příští ročník vydám osobně, načerpat inspiraci,” řekla scénografka z Brna.