Po velkém úspěchu výstavy Titanic se v pavilonu C brněnského výstaviště uskuteční další světová výstava. Tentokrát posune návštěvníky časem do mnohem vzdálenější minulosti, až do předkolumbovské doby Jižní Ameriky, aby společně objevili Poklad Inků. Pod záštitou prezidenta Peru do Brna doputuje ohromný zlatý poklad nesmírné historické hodnoty, ale i ceny samotného zlata, ze kterého jsou předměty vyrobeny. Jedná se o originální rituální předměty, které poprvé opustily území Jižní Ameriky. Výstava začne 1.11. a potrvá do konce ledna následujícího roku.
Výstava Poklad Inků představuje originální zlaté exponáty pocházející z říše Inků a dalších jihoamerických civilizací. Na ploše více než 2000 m2 návštěvníci uvidí stovky předmětů, do kterých je doslova vryta historie starých civilizací a jejích bohů. Exponáty byly do Evropy zapůjčeny s pověřením peruánské vlády a pod záštitou samotného prezidenta. „Jedná se o exponáty, na které se do Peru jezdí dívat miliony lidí z celého světa. Nyní budou k vidění v Brně," sdělila Květa Havelková, zástupce společnosti JVS Group, která v Brně nedávno představila výstavu Titanic.
„Návštěvníky výstavy chceme opět vtáhnou do děje. Nepůjde tedy jen o exponáty ve vitrínách. Každý z návštěvníků obdrží u vstupu kartu s příběhem skutečné, či bájné postavy z historie Amerického kontinentu. Nejzajímavější však bude vidět opravdový zlatý poklad Inků, které má ohromnou materiální i duchovní hodnotu, protože zlato bylo pro Inky esencí samotných bohů," říká o konceptu výstavy Květa Havelková.
Na nejmenší návštěvníky čeká dětská stezka, při které budou plnit zajímavé úkoly a na konci najdou svůj poklad. „Chceme, aby výstava bavila všechny generace. Proto nechybí interaktivní Dětská stezka, modely rituálních staveb i dobové oblečení, 3D zóna, audioguide a další...," doplnila Havelková.
Inkové po sobě zanechali nejen legendární Machu Picchu, jehož velký model bude v Brně také k vidění, tisíce kilometrů kamenných stezek horami i džunglí, ohromné kamenné stavby, ale především zlatý poklad, jehož velikost ohromila i samotné Španěly, když do země vstoupili. Část výstavy je proto věnována i samotným španělským kolonizátorům, jejichž zaoceánské plavby byly v té době velkým dobrodružstvím.
Na výstavě spolupracuje také Národní muzeum, z jehož sbírek je zapůjčeno desítky cenných exponátů z nejstarších jihoamerických archeologických nalezišť. Mezi poradci je archeoložka Eva Farfánová Barriosová, která v Peru přes 30 let pracovala na archeologických výzkumech.
Pro studenty budou připraveny pracovní listy a vědomostní kvíz s tématy nejen o zlatém pokladu, ale především o historii Amerického kontinentu.
Více informací najdete na webových stránkách akce. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. V době konání výstavy půjdou zakoupit přímo na místě.