Již od minulého roku řeší město situaci ohledně Arnoldovy vily, která je momentálně v nepoužitelném stavu. Na posledním zasedání Rada města Brna schválila projekt k Centru dialogu.
Arnoldova vila je součástí nejstarší vilové kolonie v Brně. Tato kolonie byla založena v 60. letech 19. století v Černých polích nad lužáneckým parkem. Arnoldova vila také sdílí zahrady s vilami Tugendhat a Löw-Beer.
Od 50. let minulého století zde sídlila školka, která budovu využívala až do roku 2012, kdy už nebylo možné objekt kvůli jeho zanedbanému stavu využívat.
Od roku 2010 je vila kulturní památkou a v roce 2012 byla zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. Momentálně je budova opuštěna.
Od roku 1993 byla budova pod správou městské části Brno-sever a to až do minulého roku. V polovině září radní schválili odnětí majetku z jejich správy a navrhli předat vilu včetně zahrad a dalších objektů Muzeu města Brna.
Finální předání Arnoldovy vily do vlastnictví Muzeu města Brna je teprve v řešení a radní by o něm měli rozhodnout příští týden. Prozatím však rada schválila projekt Centra dialogu, které vznikne v nově zrekonstruované vile spolu s dalšími chystanými projekty.
Předpokládané náklady na celou rekonstrukci Arnoldovy vily jsou 123 miliónů korun, město Brno by mělo na rekonstrukci přispět částkou až ve výši 84 miliónů korun a o další prostředky bude muzeum žádat prostřednictvím grantu Norských fondů a jejich programu Kulturní dědictví.
„V současné době jsou Norské fondy jediný dotační titul, který lze ke spolufinancování rekonstrukce Arnoldovy vily využít. Rádi bychom, aby se památka v budoucnu proměnila v centrum dialogu – komunitní a vzdělávací místo. Zároveň se nabízí její propojení se sousední vilou Tugendhat,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.
Centrem domu budou multifunkční místnosti, které by mohly v budoucnu sloužit pro pořádání diskusních setkání, odborných symposií a konferencí. „Hlavní náplní Centra dialogu bude téma česko-německo-židovských vztahů a minulosti, neboť do druhé světové války zde vedle sebe všechny tyto národnosti žily. Součástí objektu bude také provoz umělecké kavárny nebo otevřené zahrady pro rekreační a uměleckou činnost,“ přiblížil dále Hladík.
Ve vile vzniknou mimo jiné také výstavní prostory určené pro krátkodobé výstavy interních i externích kurátorů. Nebude chybět také stálá expozice o historii Arnoldovy vily, osobnosti stavitele Josefa Arnolda a první vilové kolonii nad Lužánkami.
„Do Arnoldovy vily by se podle plánu mělo přesunout Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat a základna Brněnského architektonického manuálu. Ve vile by měla vzniknout expozice o unikátní lokalitě, v níž se nachází, tedy o první brněnské vilové kolonii,“ uvádí mluvčí muzea Michael Kalábek.
Zázemí by ve zrekonstruované budově podle Kalábka měl mít i spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda, který už nyní ve vile pořádá občasné prohlídky a usiluje o její záchranu. Dodal také, že ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem města Brna by se měly ve vile pořádat různé besedy a workshopy a neměl by také chybět prostor pro zázemí festivalu Meeting Brno.
Pokud v průběhu dalších týdnů radní vše schválí tak se Arnoldova vila se stane čtvrtým objektem ve správě Muzea města Brna.