Město po dvou letech od přistoupení k Paktu starostů a primátorů vypracovalo akční plán udržitelné energetiky a klimatu (SECAP). Stopadesáti stránkový dokument, který Brno vyhotovilo, obsahuje postup, jak snížit emise CO2 a jak lépe šetřit energiemi.
Podrobné sledování údajů, které začalo v roce 2000, potvrdilo, že emise CO2 na území Brna klesly o 8%. Město se však zavázalo snížit je do roku 2030 až o 40%.
Náměstek primátorky Petr Hladík by rád spolupracoval s Brněnskými firmami, se kterými chce uzavřít memorandum. Motivovat chce i jednotlivé občany, kterým nabídne několik tipů na ekodotace. Brnu chybí ještě 32% snížení emisí k úspěšnému splnění plánu.
„Eliminace zbývajících 32 % emisí lze dosáhnout rozvojem lokálních obnovitelných zdrojů elektřiny nebo náhradou současných dopravních prostředků ve městě za vozidla fungující na elektřinu, CNG nebo bioplyn. Město musí jít příkladem a přijímat opatření především na vlastních objektech, zařízeních, vozovém parku apod., zároveň se ale snažíme zapojit i sektor obytný a terciární, protože zde jsou rezervy pro realizaci opatření největší.“ popsal první náměstek primátorky Petr Hladík.
Včerejší rada města se zabývala také finální verzí plánu, kterou pro město zpracovala společnost ENVROS. Základní verzi odevzdala v lednu letošního roku, materiál byl následně veřejně vyvěšen a připomínkován.
SECAP zohledňuje i to, že se město bude do budoucna rozvíjet a že zároveň s tím budou emise CO2 růst, a navrhovaná opatření tomu přizpůsobuje. Analyzuje také možné finanční zdroje, i ty mimo rozpočet města.
„Je třeba připomenout, že nad rámec SECAP Brno pracuje i na snižování spotřeby pitné vody. Intenzivně spolupracujeme s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi při zavádění smart vodoměrů, které mimo jiné dokážou ihned odhalit havárie a tím zamezit neplánovanému a zbytečnému úniku pitné vody. Do konce letošního roku bude nainstalováno 6 000 těchto vodoměrů a tím budou pokryta odběrná místa představující 80 % celkové spotřeby vody ve městě,“ uzavřel Petr Hladík.