FOTO/VIDEO: V Hodoníně u Kunštátu zpřístupnili památník romského holokaustu

Autoři | Foto Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury dnes zpřístupnilo Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, kde býval za války tzv. cikánský tábor. Otevření se uskutečnilo při příležitosti pietního shromáždění k uctění památky obětí holokaustu. Ředitelka muzea Jana Horváthová ČTK řekla, že začínají také tři výstavy. Nabídnou archeologické nálezy z bývalého tábora v Letech na Písecku, studentské práce na téma holokaustu nebo výstavu o genocidě.

Příští rok přibude expozice

Památník vybudovalo skoro za 100 milionů korun Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, práce trvaly pět let. Muzeum romské kultury si místo převzalo loni a dále pracovalo na úpravách. Příští rok by měla být hotova také expozice připomínající osudy Romů.

V místě památníku se dnes uskutečnilo pietní shromáždění u příležitosti 76. výročí hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z hodonínského tábora do koncentračního tábora v Osvětimi.

Památník nabídne tři výstavy

Při té příležitosti muzeum otevřelo památník veřejnosti. Podle Horváthové bude přístupný vždy od středy do neděle od 10:00 do 18:00 v období od dubna do října. Památník nyní nabízí v baráku vězňů a dozorců tři výstavy. Jedna je o genocidě, druhá přibližuje studentské práce na téma holokaustu a třetí ukazuje archeologické nálezy z Letů na Písecku, kde stával za války koncentrační tábor. Muzeum tam chce také vybudovat památník. Výstava podle mluvčí muzea Lucie Horákové nabízí například osobní předměty vězňů nebo stavební kousky. K vidění jsou například knoflíky, korálky, ale také třeba kliky nebo hřebíky.

Shromáždění před cestou do Osvětimi

U pietního aktu byla i sedmdesátiletá Jiřina Somsiová z Olomouce, jejíž rodiče prošli táborem v Hodoníně u Kunštátu i koncentračními tábory. „Jsem vděčná za vybudování památníku, Romové si ho zasloužili. Každý rok se tu můžeme scházet a zapálit svíčku. Je to šílenství, co se dělo za hrůzy na lidech. Dbáme na to, aby se to z paměti lidí nikdy nevymazalo," řekla Somsiová.

V takzvaném cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu protektorátní úřady shromáždily od srpna 1942 do září 1943 moravské Romy před transportem do Osvětimi. Zařízením prošlo 1396 dětí a dospělých, 207 jich tam zemřelo.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky holokaust, Hodonín, Kunštát, výstava, památník, muzeum, Romové, Jana Horváthová, koncentrační tábor, Muzeum romské kultury, okres Písek, Auschwitz

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.