středa 27. května 2020 Valdemar

Většina pokut pro tzv. Slušné lidi za přerušení divadla je promlčená, platit je nemusí

Většina pokut pro přívržence hnutí Slušní lidé za přerušení loňského divadelního představení v Brně je promlčená a nebudou ji muset zaplatit. Potvrdila to mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Pokutu dostalo 25 lidí, 17 podalo odpor nebo námitku podjatosti. Magistrát Brna je podle Dobešové nestihl vyřídit včas, pokuty tedy propadly. Ze zbylých osmi, co odpor nepodali a musí zaplatit, uhradil pokutu jediný. Po zbytku bude městská část peníze vymáhat. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek odmítl, že by magistrát postupoval pomalu. Na propadnutí pokut upozornila Česká televize. Pokuty se pohybovaly kolem 5000 korun.

Městská část kvůli námitkám musela spis už loni předat brněnskému magistrátu jako nadřízenému orgánu, který měl posoudit podjatost městské části. „Dodneška jsme nedostali žádné rozhodnutí, i když je lhůta 30 dní, v obtížných případech 60 dní. Tím bohužel došlo k tomu, že jsou přestupky odvolaných 17 osob promlčené," uvedla Dobešová.

Podle ní městská část nemůže dělat nic, dokud nadřízený orgán nerozhodne o podjatosti. „Udělali jsme maximum a činili všechny kroky včas a v souladu se zákonem. Velmi nás mrzí situace, kdy máme za to, že nadřízený orgán svou nečinností způsobil, že u části osob došlo k promlčení přestupku," zdůraznila Dobešová.

ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté Slušní lidé dostali za přerušení divadla pokuty celkem za 126 tisíc. Příště prý budou ještě radikálnější

Poňuchálek se však pohradil, že městská část předala magistrátu k vyřízení pouze spisový materiál ve věci odvolání proti usnesení o podjatosti, kterou namítala a následně se proti ní odvolala jediná osoba. „Než však mohl magistrát rozhodnout o tomto odvolání, bylo nutné rozhodnout o vznesené námitce podjatosti proti magistrátu, o které rozhodoval Krajský úřad Jihomoravského kraje," uvedl Poňuchálek.

Podle něj krajský úřad rozhodl o námitce podjatosti více než tři měsíce od obdržení spisu. „K zániku odpovědnosti za přestupky u dalších obviněnách osob došlo nečinností úřadu městské části," uvedl Poňuchálek. O odporu podle něj nerozhoduje nadřízený orgán, ale pokračuje řízení, k němuž je příslušný úřad městské části. „U dalších obviněných osob ze Slušných lidí nebyl magistrát příslušný k žádným úkonům ani nikdy nedisponoval spisovými materiály v těchto dalších řízeních," zdůraznil Poňuchálek.

Slušní lidé dostali pokutu za to, že vstoupili na pódium při představení Naše násilí a vaše násilí. Tehdy to odůvodnili tím, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic v kontroverzní insenaci. V ní si například herečka vytáhla českou vlajku z přirození nebo herec ztvárňující postavu Ježíše znásilnil muslimskou ženu.

Autoři | Foto Martin Šeda

Štítky Slušní lidé, Divadlo, NAše násilí, vaše násilí, Husa n provázku, protesty, policie, pokuta, Brno-střed, promlčení

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.